Landschap 19 toen Mooi Goeree en Schouwen in 1913 Frans Beekman De rubriek Landschap 19toen gaat steeds uit van oude foto's van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee waar vervolgens een verhaal bij wordt verteld. Het gaat altijd over het landschap buiten de dorpen. Staan er mensen op, dan verlevendigt dat de foto. De eindredacteur ontvangt positieve reacties op de artikeltjes en vandaar dat ik blijf zoeken naar geschikte illustraties. Soms loopt het onderzoek naar een foto op niets uit of is er geen toelichting bij te geven. Het speurwerk is voor mij op deze manier een klein avon tuur in de tijd en in de ruimte. Op het moment dat de bijdrage in de Sterna ver- schijnt.ga ik nadenken over de volgende. Ditmaal vond ik een plaatjesalbum van 90 jaar oud.met als titel: Album voor het verzamelen der plaatjes van den geïllustreerde/! scheurkalender Mooi Neder land' voor het jaar 1913. Er zaten foto's in uit ge heel Nederland en ook een aantal (18) van Schou wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De kwaliteit was niet zo goed, maar een verhaal zat er wel in. Voor de kalender waren bestaande clichés benut, gemaakt naar foto's van glasnegatieven, die soms eerder waren gebruikt voor prentbrief kaarten. Van één van de hier niet afgebeelde plaatjes van de duinen bij Haamstede weet ik dat die gemaakt is in 1910. De firma S. Bakker Jz. uit Koog-Zaandijk gebruikte de foto's voor hun scheurkalender. De kalenderplaatjes verplaatsen ons naar de begintijd van het toerisme. Het was een hele reis naar de eilanden Goeree-Overflakkee en Schou wen-Duiveland. Je deed er toen net zo lang over als nu met een vliegtuig naar een eiland in de Mid dellandse Zee. De bezoekers uit andere delen van Nederland noemde men 'vreemdelingen' en de lokale Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer (VW) stimuleerde een korte of langere vakantie naar hun gebied. Behalve een bezoek aan histori sche stadjes.zoals Middelharnis en Zierikzee.pro- pageerde de VVV een rondrit over het eiland. Goeree De eerste foto van Goeree laat het 'Haven hoofd' van Goedereede zien, waar het ruim 3 km lange Havenkanaal uitkwam in het Zuiderdiep, een van de geulen in de monding van het Haring vliet. Daar lagen door het slik twee stenen hoof den met de vaargeul ertussen. Het groepje van zes mensen is vanaf het buurtschap Havenhoofd tot ver op het buitendijkse land gelopen. De man met de puntbaard is misschien wel een 'vreemdeling' die uitkijkt in de richting van de Kwade Hoek. Dat was toen nog slechts een ondiepte voor het strand. De jongens op klompen zijn nieuwsgierig met de man meegelopen. Het stadje Goedereede had veel garnalenvissers, maar die waren ook te vin den in Ouddorp. De tweede foto laat voor het haventj e van Oud dorp een 'Garnalenvisscher, bij mooi weer bin nenkomend' zien.Dc OD 16 viste langs de platen in de Grevelingen. Het moet hoogwater zijn, want van de zandplaat Hompelvoet is op de achter grond niets te zien. Voor de eerste toeristen waren dergelijke tafereeltjes echt schilderachtig. Vaak kochten ze aan de haven vers gekookte garnalen om 's avonds gezellig te pellen en op te peuzelen. Tussen dit haventje en De Val bij de Preekhilpo- derlag 'Langs de Zee. Zuidelijk bij Ouddorp' een natte inlaag met rietkragen waar de Grote en Kleine Karekiet broedden. Op de laatste foto van Goeree zien we langs de zeedijk een onverharde weg, een voetpad en de dijksloot. Aan de horizon in westelijke richting staan boerderijen langs de Oudelandseweg. Deze fraaie situatie bestaat thans niet meer. De nieuwe rijksweg 57 is in 1983 in de met zand volgespoten inlaag gereed geko men. Het fraaie zandwallenlandschap rondom Ouddorp werd toen in ieder geval wel gespaard. 66

Sterna | 2003 | | pagina 4