Het beheer van de Zeepeduinen Het Zeepe wordt begraasd met Shetlandpony's. Sinds de aanvang van de begrazing hebben ze al heel wat ruigte (op de foto nog aanwezig) weggevreten. Foto: John Beijersbergen. Ruim baan voor Kleine parelmoervlinder, Rugstreeppad en Rond wintergroen De Zeepeduinen: een typisch Zeeuws natuurgebied, van landelijke allure. Hier broedt nog de Wulp en kun je de Velduil tegenkomen. Hier groeit nog Rond wintergrond en Moeraswespenorchis en zorgt de Rugstreeppad voor voldoende nakomelingen. Hier krij gen natuurlijke processen nog de ruimte. Hier ontstaan nog nieuwe duinvalleien. Onlangs verscheen een nieuwe natuurvisie voor de Zeepeduinen, waarin Vereniging Natuurmonumenten de doelen en bijbehorende beheermaatregelen voor de komende 18 jaar heeft vastgelegd. Monica Wesseling maakte er in opdracht van Natuurmonumenten voor de Sterna een samenvatting van. De rijkdom is ongekend op de Kop van Schou wen. Maar het kan nog rijker. Door nog meer ruimte te geven aan natuurlijke processen als ver stuiving en begrazing krijgen zeldzame soorten als Blauwvleugelsprinkhaan en Walstrobrem- raap een steviger basis. Vermindering van de wa terwinning biedt nieuwe kansen aan de verdroog de en dichtgegroeide valleien. Hier gaat beheerder Natuurmonumenten plaggen en/of maaien en overtollige Berken verwijderen. Ook elders gaan bomen weg. Gaaf open duingebied De Zeepeduinen zijn een gaaf voorbeeld van een open duingebied. Ze vallen, net als het hele Nederlandse duin, onder de Europese Habitat richtlijn. Bovendien, en dat is in ons vastgelegde land nogal bijzonder, zijn de Zeepeduinen ook nog steeds lekker aan het verstuiven. Het duinge bied heeft de laatste eeuwen geen zeewerende functie gehad en dan kunnen grotere verstuivin gen geen kwaad. Ook al bijzonder: de kop van Schouwen is vrijwel 'onversneden'er is weinig in frastructuur en bebouwing. Die openheid en dat stuiven zorgt voor een grote variatie aan planten en dieren; de successie blijft immers immer gaande. Kaal zand raakt be groeid met algen. Duinsterretje en Kleverige rei- gersbek verschijnen en langzaamaan wordt het zand, schraalduingrasland met Geel walstro en 73

Sterna | 2003 | | pagina 11