Slakken op het heringerichte natuurterrein van Slot Moermond te Renesse Het landschap na de herinrichting van het bos bij Slot Moermond.Foto:John Beijersbergen. Harry Raad Op 26 juli 2003 bezocht de Zeeuwse Slakkenwerkgroep het bos- en natuurterrein van Slot Moermond. Het betreft hier een particulier eigendom, waar we met vriendelijke toe stemming van de beheerders konden inventariseren. Verrast waren we over het relatief jonge bos en de recente natuurbouw. Land- en water-slakken werden aandachtig bestu deerd. Voor het eerst keken we ook naar waterbeesten, een nieuwe ervaring zonder nat worden. Het terrein De Heren van Renesse zullen het wel nooit ge droomd hebben dat hun heerlijkheid ooit bezocht zou worden door slakkenbroeders en -zusters. Zij hadden indertijd meer zorgen om de Graaf van Holland en rivaliserende edelen. De historie van het gebied gaat terug tot de 13e eeuw. Daar heb ben wij in het door ons bezochte deel niet veel van gemerkt, er was geen stokoud bos en geen klassie ke inrichting. Van de geroemde stinzenbegroei- ing, die zo kenmerkend is voor 19e-eeuwse bos- parken, was ook al niets te zien, maar daarvoor waren we natuurlijk veel te laat in het jaar. De provinciale vegetatiekartering maakt dui delijk dat het om jong loofbos met ruigtekruiden gaat. Dat klopte wel ongeveer, we zijn veel braam tegengekomen en plekken met hondsdraf en ander stikstofminnend spul. Het oude slotbos is bij de Ramp van 1953 verloren gegaan, en daar mee alle bijzondere natuurwaarden van oud bos. Toch mogen de staande eiken en beuken er best zijn. het is zeker geen sprietenbos meer. Inhetgebiedisde laatste twee a drie j aar het een en ander in nieuwe natuur omgezet: ondiepe geu len moeten een 'duinbeek' voorstellen. Langs de geulen liggen bosvrije, zwak oplopende oevers. Hier zijn velden met pitrus en ook riet ontwik keld. Door de extreme droogte konden we zonder 94

Sterna | 2003 | | pagina 32