Schouwse planologie, lopende en komende ontwikkelingen Gert-Jan Buth De laatste twee jaar is de Natuur- en Vogelwacht weinig in het nieuws wat betreft bezwa ren tegen planologische ontwikkelingen, terwijl wel de omvangrijke herinrichtingsprojec ten Schouwen-Oost en -West vollop in uitvoering zijn. Vooral in de Westhoek is hierop regelmatig kritiek te horen van sommige bewoners, of de Stichting Schoon-Genoeg. Men zou kunnen denken; waar blijft de Natuur- en Vogelwacht Ter verduidelijking van de opstelling van de vereniging wordt hier een terugblik gegeven op hoe de herinrichtings projecten tot stand kwamen. Tevens een blik vooruit op komende ruimtelijke ontwikkelin gen. Schouwen-West Eindjaren tachtig van de vorige eeuw speelden een aantal omvangrijke plannen in de voormalige gemeente Westerschouwen, zoals de aanleg van een golfbaan in het Vroongebied.een rondweg bij Renesse, een Dammenweg door de polder bij Haamsstede, en verblijfsrecreatie in de Schelp- hoek. Bezwaren hiertegen van de Natuur- en Vo gelwacht werden uiteindelijk telkens door de Raad van State gegrond verklaard. Daarna kwa men er een reeks nieuwe bestemmingsplannen in procedure, voor onder andere het Rampwegge- bied en het Lagezoomgebied, met voorstellen voor aanzienlijke uitbreidingen van campings en huisjesparken. Ook daar tegen kwam de Vogel wacht, mede namens de Zeeuwse Milieufedera- tie.in het geweer. Inmiddels,rond 1990,begon bij de voormannen van de recreatie-ondernemers duidelijk te wor den dat de natuur in de Westhoek een recreatief belangrijk goed was dat behouden diende te blij ven. (Dit werd waarschijnlijk mede veroorzaakt door de kritisch wordende campingbezoeker; Ne derland werd toen massaal lid van landelijke na tuurorganisaties en begon per fiets het landschap te ontdekken.) Bovendien galmde het effect van de door de Vogelwacht gewonnen bezwaarproce dures flink na. bij zowel de ondernemers als bij de toenmalige gemeente; landelijk was natuur- en landschap kennelijk nu echt een factor van belang geworden. Zo werden in 1990, terwijl nog vele bezwaar procedures speelden, de eerste verkennende ge sprekken gevoerd tussen de oude 'vijanden', de natuurbeschermers en de recreatie-onderne mers. Het roer moest om; de verschillende func ties in de Westhoek - recreatie, natuur, landbouw, auto- en fietsverkeer - raakten in toenemende mate op een ongewenste manier verstrengeld, een herinrichting van het gebied zou hierin een oplossing kunnen bieden. Ook de gemeente begon het in die tijd over een andere boeg te gooi en, en arrangeerde open gesprekken tussen de verschillende partijen. (Het was de tijd dat het 'polderen' in zwang begon te komen.) In Middel burg had de Provincie inmiddels al in stilte een verkennend rapport uitgewerkt over een herin richting van de Schouwse Westhoek, en had infor- Om de opheffing van de Prinsenhoeve mogelijk te maken werd op andere terreinen een aantal consessies gedaan. Foto: John Beijersbergen. 98

Sterna | 2003 | | pagina 36