pe best mogelijkheden zijn voor nevenactivitei ten op boerderijen, ook genoemd 'nieuwe econo mische dragers', maar dat dit niet overal (in de zelfde mate) kan. In het ergste geval kunnen er dan overal in de polders, ook op gevoelige loca ties, flinke verkeersstromen ontstaan, ten koste van de rust en mogelijkheden om te wandelen of fietsen. Door de ontwikkeling van mini-campings is het de laatste jaren sowieso al steeds drukker aan het worden in het buitengebied. Dit betekent ons inziens dat ruimte voor nevenactiviteiten ge koppeld dient te zijn aan eenzoneringsbeleid plus strikte toetsingscriteria om wildgroei te voorko men. Wat betreft nieuwe landgoederen,5 hectare bos met één landhuis, wordt in de Beleidsvisie terecht het belang van het open landschapsbeeld van Schouwen-Duiveland als uitgangspunt genomen. Dit betekent dat maar een beperkt aantal land goederen mogelijk zijn, 3 staat in de Beleidsvisie, en dat maar enkele locaties geschikt zijn, zoals bij voorbeeld bij Schuddebeurs of Ouwerkerk. Voor de plaatsing van windmolens wordt ge steld dat een nadere planuitwerking nodig is, onder andere een landschapsvisie voor het gehele eiland. Er 'hangen' reeds enkele windmolenplan nen boven Schouwen-Duiveland, onder andere een aantal mega-molens langs de Gouweveerse Zeedijk. (Vergelijkbaar met de molens die enkele maanden geleden ter hoogte van Kapelle langs de Westerschelde geplaatst zijn, en die nu tot op vele kilometers afstand het complete landschap domi neren.) Alhoewel de Vogelwacht nog geen defini tief standpunt hierover heeft ingenomen, zal ze waarschijnlijk aansluiten bij dat van de Zeeuwse Milieufederatie. Dat komt erop neer dat het Zeeuwse contingent molens in enkele grootscha lige parken geplaatst dient te worden, en dat Schouwen-Duiveland, vanwege landschapswaar den en de relatief kleine bijdrage die een klein schalig windmolenpark levert, verder vrij dient te blijven van windturbines. Krekenplan De Vogelwacht ondersteunt het begin deze maand genomen gemeentebesluit om een ver kennende gebiedsvisie uit te werken voor het middengebied van Schouwen-Duiveland. Het ge bied van de oude stroomgeulen, zoals de Gouwe en het Dijkwater, tussen de voormalige eilanden. Dit gebied heeft een bijzondere landschapshisto rie. Er lag hier een netwerk van kleine polders, dat met de herverkaveling na de watersnoodramp van 1953 ingrijpend gewijzigd is. Zo zijn er vele dij - ken afgegraven en kreekpatronen geëgaliseerd. De studie moet ontwikkelings-mogelijkheden verkennen, waarbij de landschapshistorie een be langrijk uitgangspunt zal vormen. De aanleidin gen voor de studie vormen het toenemende be lang van Schouwen-Duiveland als bijzonder woon- en recreatiegebied, waarbij natuur- en landschapswaarden een belangrijke rol spelen, en de te verwachten veranderingen in de landbouw, doordat het landbouwbeleid van de Europese Unie gaat wijzigen. Er wordt tweedeling in de Ne derlandse landbouw verwacht; aan de ene kant grootschalige bedrijven die gaan produceren voor de wereldmarkt, en daarnaast kleine, verbre de landbouwbedrijven met neventakken als bij voorbeeld landschapsbeheer, recreatie of een ad viesbureau. Die tweedelingzal waarschijnlijk ook planologisch min of meer vastgelegd moeten wor den. De uitwerking van het krekenplan kan goede kansen opleveren voor herstel en versterking van de natuur- en landschapswaarden van het mid dengebied van Schouwen-Duiveland. Goeree-Overflakkee Activiteiten terreinbeheer Na een gedwongen rustperiode van één jaar, kunnen we in 2004 de draad weer oppakken. De Arbo wetgeving dwong ons hier toe. Sinds novem ber hebben wij drie gecertificeerde mensen die met gemotoriseerd materiaal mogen omgaan. De volgende activiteiten staan gepland: 31 januari - wilgenknotten aan de Blomweg te Ouddorp, 8.30 uur 27 februari - de Westhoofdvallei te Ouddorp, 8.30 uur 27 maart - wilgenknotten aan de Vliegers te Mid- delharnis, 8.30 uur Verder staan er nog activiteiten gepland aan de Krammerweg en aan de Groeneweg. In de plaat selijke bladen zullen de activiteiten steeds wor den aangekondigd. Verdere informatie bij de coördinatoren. 101

Sterna | 2003 | | pagina 39