Schouw en-Duiv eland Activiteiten Natuur- en Vogelwacht Zaterdag 31 januari Ganzenexcursie Locatie: Prunjegebied en omgeving Verzamelen: Haven Flaauwers.Kerkwerve Start: 9.00 uur Leiding: Jos van Felius en LeoTromper Kosten: geen De omgeving van de Prunje was natuurlijk altijd al een leuke plek om naar vogels en vooral ganzen te kijken, maar 11a de herinrichting in het kader van Plan Tureluur wordt het decor er jaarlijks alleen maar mooier. Het water in de kreken en de plassen bracht variatie in velerlei opzichten en heeft een sterk ruimtelijk effect op het landschap. Als daar dan in het najaar naast vele soorten steltlopers en eenden ook nog eens duizenden ganzen neerstrij ken wordt er nog een extra dimensie aan het gebied toegevoegd. Je kunt er op eigen houtje altijd op verkenning gaan, maar in gezelschap van doorgewinterde vo gelaars als Jos en Leo zie en hoor je misschien net iets meer. Een excursie die we van ganzerharte aanbevelen. Zaterdag 17 april Vogelexcursie; voorjaarstrek Locatie: Dijkwater Verzamelen: vogelkijkscherm Weg d/h Dijkwater Start: 9.00 uur Leiding: Gijs van den Ende en Ted Sluijter Kosten: geen Zoals opzoveelplaatsengaanook Inhet Dijkwater natuur- en cultuurwaarden hand in hand. Het nu zo rustige natuurreservaat tussen de voormalige ei landen Dreischor en Duiveland (eerder ook nog Sirjansland), was tot 1954 de vaarroute op een aan tal landinwaarts gelegen landbouwhaventjes. Het is nauwelijks meer voor te stellen dat hier dus ooit kleine beurt- en andere vrachtschepen aan en af voeren naar bijvoorbeeld De Staart, de haven van Sirjansland. Volgens de in de buurt wonende boer in ruste Van der Wekken, zijn de resten van de met kinderkopjes bestraatte loskade, waar hij ooit zelf nog zijn aardappels en suikerbieten afleverde, nog redelijk geconserveerd onder de bosschages aan wezig. Misschien dat Staatsbosbeheer, verant woordelijk voor het Dijkwater, De Staart nog eens tevoorschijn kan toveren? Voorlopig doen we het me t wat er nu zichtbaar is en dat is op vogelgebied niet niks. Gewoon vanaf de weg en zéker achter de 'gluurmuur' kun je er tien tallen soorten noteren; blijvers, maar in het voor jaar vooral veel trekkers. Wat zeg je? Je kunt al die 'veugeltjes' niet uit elkaar houden? Ga dan met Gijs enTed mee, want die kunnen dat wel! Donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag! Vroegevogels geluidenexcursie Locatie: Verklikkerduinen Nieuw-Haamstede Verzamelen: Strandweg Verklikkerpad Start: 05.00uur('smorgens!) Leiding: Ted Sluijter en Mario de Vlieger Kosten: geen In het boekje Oude veldnamen van Schouwen- Duiveland deel III vertelt Frans Beekman dat in 1848 een verklikkerlicht op het duin ten westen van de Oude Hoeve werd geplaatst als baken voor de scheepvaart in het Brouwershavense Gat. Hij geeft daarmee mooi de verklaring voor de bena ming van ons excursiegebied.want aan dat lichtba ken danken de oorspronkelijke Noordduinen hun naam Verklikkerduinen. Het is een sterk golvend gebied met flinke hoogte verschillen. Je kunt er, vooral als je de betonnen 'snelweg' verwisselt voor het zandige en slingeren de tussenpad, heerlijk in alle rust en stilte naar de gevleugelde duinbewoners kijken en luisteren. Als je dat laatste eens extra en onder niet alledaagse omstandigheden wil oefenen is de vogelgeluiden excursie van Ted en Mario een beste gelegenheid. Meer informatie over bovengenoemde activi teiten: Bram Coomans 0113-581362 (privé) 211675 (werk) Contributie 2004 Bij deze Sterna zit een acceptgiro van de N&V voor de contributie 2004. Maak het bedrag a.u.b. zo spoedig mogelijk over. Dat spaart een hoop moeite en kosten om herinneringen te sturen. Alvast har telijk bedankt! 102

Sterna | 2003 | | pagina 40