Zuylen 1994). Op Walcheren kwamen in de jaren 1960-1980 elk jaar zo'n 12-13 paar voor. In 1983 ging het nog om 7-9 paar, begin jaren negentig om slechts 'enkele paartjes' (Walhout Twisk 1999). Schouwen-Duiveland Van Haperen (1979) is de eerste die kwantita tieve gegevens meldt voor Schouwen-Duiveland. Hij schat de totale broedpopulatie van het Schouwse duingebied in 1975 op zo'n 100 paar. Uit zijn rapportage en de broedvogelverslagen in Sterna blijkt dat deTapuit vooral in schrale duin graslanden broedt. Het gaat daarbij om het Vlieg veld Haamstede en de vroongronden bij Haam stede. Duingebieden met een hogere vegetatie zoals het Zeepe en de Verklikker herbergen aan zienlijk lagere aantallen. Tot halverwege de jaren '80 van de vorige eeuw lijkt de stand vrij stabiel (Sluijter van der Wees 1981 .Sluij ter Vergeer 1985). En dan gaat het vrij plotseling helemaal mis. Alleen in het Zeepe is tot eind jaren '80 sprake van een -zeer kortstondige- oplcving; er broeden dan jaarlijks zo'n 10 paar. Echter, in 1996 en 1997 worden hier slechts 1 en 3 paar vastgesteld (Vergeer 1998). In 2003 is de soort hier niet meer als broedvogel vastgesteld (inventarisatie VWG). In de rest van de Schouwse kerngebieden ging het al net zo snel bergafwaarts. Opvallend is het lang standhouden van deTapuit op het Vliegveld Haamstede. Dit is treffend het enige niet als natuurgebied beheerde stuk! In 1997 worden hier nog 7 broedparen gevonden (Vergeer 1998). Maar dan slaat ook daar de verloedering toe. Ondanks vrij intensief inventariseren worden hier in 2002 geenTapuiten gevonden. Van de Vroongronden ontbreken helaas recen te tellingen. Het lijkt vrij onwaarschijnlijk dat zich hier nog een restpopulatie bevindt. Zo trof Anton van Haperen (pers. med.) bij al zijn bezoeken aan Schouwse- en Goereese natuurgebieden, waar onder de Vroongronden, in broedseizoen 2003 niet één territorium aan van de Tapuit. Conclusie De gegevens liegen er niet om; de Tapuit staat op de nominatie, of is recentelijk reeds als broed vogel van ons eiland verdwenen. Het is uiteraard niet uit te sluiten dat ergens in een verstopt hoek je nog een enkel paar broedt. Erg waarschijnlijk acht ik dit niet en het lijkt slechts een zaak van een paar jaar, of ook deze eventueel laatste keert niet meer terug... De reden van dit -als broedvogel- uitsterven is waarschijnlijk een samenraapsel van factoren. Het door ziekte ineenstorten van de konijnen- stand is er zeker één. Er zijn daardoor beslist min der konijnenholen (nestholen voor de Tapuit) en ook de verminderde begrazing door de afwezig heid van konijnen zorgt voor een veel minder ge schikt broedbiotoop (verruiging). Daarnaast lijkt ook het voedselaanbod voor de Tapuit niet meer te voldoen aan de vraag. Vooral op het moment dat er jongen zijn wordt het dan kritisch. Ook 'ver- atlantisering' van ons klimaat -vochtigere en koe lere voorjaren- zou de soort geen goed doen. We zullen het dus moeten hebben van losse waarnemingen van Tapuiten in voor- en najaar. VanTapuiten die onderweg zijn naar gebieden die nog wel voldoen aan de blijkbaar erg kritische eisen van deze, een paar decennia nog zó typisch Schouwse, vogel van zandgronden. Dankwoord Dank aan alle broedvogelinventariseerders, hoofdzakelijk van onze eigen VWG, die al jaren delen van het duingebied onderzoeken. Dank ook aan Jan-Willem Vergeer voor het doornemen van de conceptversie van deze bijdrage. Literatuur Haperen, A.M.M. van. 1979. De broedvogels van het duingebied van Schouwen. Studentenrapport RWS Del tadienst. SluijterT.C.J A. van der Wees 1981. Broedvogelin- ventarisatie Kop van Schouwen. Stema 25:93-96 Sluijter T.C.J& A-W. Vergeer 1985. Broedvogelover- zicht Schouwen-Duiveland 1984. Sterna 29:4-10 SOVON Vogelonderzoek Nederland 2002. Atlas van de Nederlandse Broedvogels 1998-2000. Nederland se Avifauna 5. Leiden. Teixeira.R.M. 1979. Atlas van de Nederlandse broedvo gels. Vergeer, J-W G. van Zuylen. 1994. Broedvogels van Zeeland. Vergeer, J.W. 1998. Broedvogels van de natuurgebieden in het zuidelijk deel van de Schouwse Westhoek. Walhout, J.M. F. Twisk 1999. De Vogels van Walche ren. Middelburg. Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland 1986. De Vogels van Schouwen- Duiveland. Verslag vinkenbaan te Westenschouwen over 2003 13

Sterna | 2004 | | pagina 15