met Gerard Ouweneel ventarisatieatlas en u ziet dat geheel West-IJssel- monde rood is van industrie en huisjes. De 'huisjespest' van schrijver Nescio sloeg er grondig toe. Het enige groen op die kaart is het 'Land van Poortugaal', een wijdse naam voor een bos, na tuurlijk aangelegd. En het is nog veel erger dan kaart 109 en 110 van de Inventarisatieatlas tonen. Het gehele gebied ten westen van de A29, tot ver voorbij Smitshoek, zal binnenkort stad zijn. Op Oost-IJsselmonde is men nijver doende Zwijnd- recht en Hendrik Ido Ambacht aaneen te breien. Anno 2003 reikt Rotterdam tot aan de Noord en Oude Maas en is de stad nog slechts een rivierbed verwijderd van de Hoeksche Waard. De hink en de stap zijn genomen en alle lichten wijzen in een bewegwijzering dat de sprong over de Oude Maas aanstaande is... verder onze Delta in. terdam verlatend via de A13 richting Den Haag, aan de rechterhand een naar Randstadse begrip pen nog steeds onwaarschijnlijk wijde ruimte.met ook nog Grutto's en Tureluurs: de Polder Schie- veen. Laat die ruimte nog maar eens goed op u in werken, want om deze wijdsheid vol te plempen met bouwsels,zijn de kaarten geschud hier on dernam Rotterdam inmiddels zijn finale sprong, zodat de aaneenkoppeling van Rotterdam, Delft en Den Haag aanstaande is. Waar zal de zuidelijke stadsgrens liggen over een eeuw, in 2104? Bij het Hollandsch Diep/Haringvliet? Of zal de stad deze dan ook al zijn gepasseerd? Is het panorama van onze Delta een huisjes-met-tuintjesmetropool met daartussen de stroken 'robuuste natuur' zoals Deltanatuur deze voor ogen staat? Ik hoop het niet meer mee te maken. Pe'ndcfcchl n-dderic'. Polder Drijft older Poldt ■Polder] IKoedood Kaart uit de Inventarisatieatlas. Van nationaal landschap tot stadspark Een paar jaar geleden, bij een werkbezoek aan de Hoeksche Waard, liet de toenmalige minister van het departement dat in dit land óók de ruim telijke ordening in de portefeuille heeft, het woord 'nationaal landschap' vallen. Toen in de streek alom hoop, waardering, vreugde en lof voor deze bewindsman. Welnu, het ziet ernaar uit dat deze uitspraak is te beschouwen als zoete sirenen zang, waarmee politici hun schaarse uitstapjes vanonder de Haagse kaasstolp vandaan plegen te pavoiseren.Want in de Hoeksche Waard valt over 'nationaal landschap' niets meer te vernemen als het ooit al serieus was! Een eeuw geleden, in 1904, verliet men Rotter dam-stad via de Provenierssingel. Daarbuiten lagen wijde polders die reikten tot Delft, een we reld met Grutto's, Tureluurs, Kwartelkoningen. Woudaapjes en Zomertalingen. Anno 2004 Rot- Literatuur Anonymus, 1944. 'In gesprek met een der vorigen'. Me- dedeelingen van de werkgroep der Nederlandse Natuur historische Vereeniging Afdeling Rotterdam. Januari 1944 No. 2 Beijersbergen, J. 1998. Een reis door Schouwen in 2025. Sterna 44:92-96. Ouweneel, G.L. 1998. Panorama Nederlandeen huis- jes-met-tuintjesstad aan de Noordzee! Het Vogeljaar 46: 193-196. P.S "Op 22 maart meldde Gerard dat het allemaal nog veel harder gaat dan gedacht- Overigens, donkere wolken boven de Hoeksche Waard. Grootschalige op Rotterdam gerichte be drijfsterreinen zijn het voorland. Dat verhaaltje dat ik eerder zond, IJsselmonde, is helaas wel plotse ling een stuk actueler geworden. 15

Sterna | 2004 | | pagina 17