Figuur 1. Overzicht Japanse oesterbanken in de Oosterschelde in 2002. Uit: B.J. Kater2003. Ecologisch profiel van de Ja panse oester Platte oesters uit Frankrijk in jaren '70,zakte het bestand daarvan nog verder in en verdween de kweek uit de Oosterschelde. De Japanse oester wordt wereldwijd gekweekt, onder andere in Nieuw Zeeland, Australië, oost kust Noord-Amerika, Frankrijk, Groot-Britta- nië, Ierland, Duitsland en hoe kan het ook anders, in Japan. Het oorspronkelij k verspreidingsgebied betreft de kusten van Siberië. Japan. Korea en China. Het is een snel groeiende soort die na drie jaar geschikt is voor consumptie, terwijl de Platte oester daar vijf jaar over doet. De import van Ja panse oesters in Zeeland (uit Canada) begon in 1964 en zou vanwege de toekomstige sluiting van de Oosterschelde een tijdelijk karakter hebben. Verwildering leek uitgesloten omdat men daar voor de Oosterschelde te koud achtte. De water temperatuur waarop de oesters zich uitzaaien ligt boven de 20 graden. In 1976 lag de watertempera tuur in de Oosterschelde gedurende 50 dagen boven de 20 °C en vond de eerste uitzaaiing plaats. Uit luchtfoto's maakten onderzoekers op, dat het oppervlak aan Japanse oesters in de Ooster schelde inl980 tussen de 15 en 35 hectare moet hebben gelegen. Reconstructie voor de situatie in 1989,1990 en 1991 kwam uit op een bestand tussen de 210 en 370 hectare voor het bij laag water droogvallend gebied. Op basis van bestandsopna men. aangevuld met luchtfoto's werd een oester- kaart voor 2002 gemaakt (Figuur I). De opper vlakte die hierop door oesterbanken wordt beslagen is door Kater Baars op 640 hectare ge schat. Daarnaast zou nog een geschatte 700 hecta re aan oesters beneden de laagwaterlijn aanwezig zijn. Niet meegerekend is de 1500 hectare aan oes terpercelen waarop Japanse oesters gekweekt worden. De ontwikkeling in de Grevelingen werd reeds kort vermeld. De teelt van oesters startte hier, toen enkele jaren na de afsluiting in 1971. Platte oesters zich spontaan uitbreidden. In 1988 bleek de oesterparasiet Bonamia ostrea ook tot hier te zijn doorgedrongen. Platte oesters worden op 3- jarige leeftijd, wanneer ze van geslacht verande ren (eerste 3 jaar mannelijk, daarna vrouwelijk) gevoelig voor de parasiet en sterven dan. Voor de verkoop zijn ze dan eigenlijk nog te klein. Japanse oesters zijn niet gevoelig voor deze parasiet en hebben in onze omgeving nog weinig vijanden. Momenteel worden in de Grevelingen zowel Ja panse als Platte oesters gekweekt (550 ha. oester perceel). 17

Sterna | 2004 | | pagina 19