twintig geleden, toenin de Grevelingen alleen nog maar sprake was van Platte oesters en de Japanse oester in de Oosterschelde nog lang niet zoveel voorkwam, stonden in de Zierikzeesche Nieuws bode regelmatig berichten over bekeuringen we gens het 'stropen' van wilde oesters door duikers. Thans worden plannen gelanceerd voor het op grootschalige wijze vernietigen van wilde oester- banken. Sommige vissers zien daar wel brood in, het zou hun voor j aren werk opleveren. Immers zo snel gaat dat niet, die enorme riffen tot grit verma len en lang voordat je daarmee klaar bent liggen er alweer nieuwe oesters. Het is de vraag of dit zin heeft en of we zoiets wel willen in de Oosterschel de. Natuurbeheer onder water? Nog niet zo lang geleden bestond er geen on- derwaternatuur in onze omgeving. Je zag het niet en je wist er niets van. Met de opkomst van het sportduiken en de activiteiten van onderzoeksin stituten in het kader van het Deltaplan kwam hierover veel kennis boven water. De instelling van de Oosterschelde als Nationaal Park is mede te zien als een waardering voor belangrijke na tuurwaarden die ook onder water aanwezig zijn. In de praktij k is het echter vooral de natuur boven water die de gemoederen bezig houdt en waarop het natuurbeheerzich richt. De vogels die er voed sel zoeken en het afkalven van schorren en platen krijgen daarbij terecht veel aandacht. De onderwaterwereld is vooral het domein van vissers, die als jagers en boeren het gebied exploi teren. Daarnaast is er de hoofdzakelijk op natuur beleving gerichte recreatie van sportduikers. Oes ter- en mosselpercelen worden regelmatig bewerkt en zijn te vergelijken met akkerlandjes onder water waarop biologisch geboerd wordt. Evenals op akkers komen in een dergelijke omge ving alleen pioniersoorten voor. Soorten met een lange levenscyclus en meer ingewikkelde vormen van samenleving krijgen hier niet de kans zich te Japanse oesters vormen zelf een goede hechtingsonder grond voor allerlei andere organismen. Op de stenen van het dijktalud waren verrassend vaak Patella's (uiterst rechts) te vinden. Deze zuidelijke soort heeft zich de laat ste jaren vanwege het ontbrken van strenge winters ook wat uitgebreid. 20 ontwikkelen. Ook op plaatsen waar regelmatig met de boomkor wordt gevist is dat het geval. Vooral gedeelten met een harde ondergrond her bergen een soortenrijke samenleving van allerlei dieren en wieren. Wrakken in de Noordzee en steenbestortingen in de Oosterschelde zijn hot spots voor onderwaterflora en fauna. Droogval lende mosselbanken werden de oerwouden van de Waddenzee genoemd. Die ga je niet kappen. De nieuwe oesterriffen vergroten het opper vlak harde ondergrond. Op de oesters kunnen zich wieren hechten en allerlei dieren als zakpij pen, zee-anemonen, sponzen, mosdiertjes enz. Tussen de oesters vinden krabben, kreeften en al lerlei vissen een veilig heen komen. De samenstel ling van deze algen- en dierenwereld is onder meer afhankelijk van diepte, licht en stroming. Bij jonge riffen is de soortenrij kdom nog betrekkelijk gering, maar deze neemt met het ouder worden duidelijk toe. Met het weghalen van deze oesterbanken zou den nieuwe akkers in het natuurgebied geschapen worden. Gezien de snelheid waarmee het opper vlak aan oesters de laatste j aren toeneemt zou wel een zeer grote inzet vereist zijn om de toename een halt toe te roepen en het zal altijd dweilen blij ven met de kraan open. Er ligt 1500 hectare aan kweekpercelen met Japanse oesters en overal langs de oever zitten niet te verwijderen popula-

Sterna | 2004 | | pagina 22