Verslag vinkenbaan te Westenschouwen over 2003 Leen van Ree, Ton van Ree Marcel Schildwacht In de duinen bij Westenschouwen heeft het Vogelringstation Nebuiaria in 1960 een vinken baan opgericht waar vogels gevangen en geringd worden. Jaarlijks verschijnt hiervan een ver slag in de Sterna. Maandenlang trekken allerlei vogels langs op weg naar het zuiden, de meeste onopgemerkt. Dankzij de opmerkzaamheid en dagelijkse aanwezigheid van de ringers op de vinkenbaan, wordt een tipje van de sluier opgelicht. Vangstperiode, opbouw van de baan en bezetting De Vinkenbaan was in 2003 vanat 11 juli tot en met 22 november elke dag bezel. In 2003 werd de traditionele "bomendag" of onderhoudsdag georganiseerd op 15 fe bruari. Er werden in samenwerking met Staatsbosbeheer enkele "nieuwe"bomen uitgezocht, gezaagd en vervoerd naar de vinkenbaan.Tevens werden er enkele palen van de omrastering vernieuwd en kalk gestrooid voor het be vorderen van de struweelbegroeiing rond de mistnetop- stelling. Op 12 juli is er gestart met de opbouw van de vin kenbaan en werden de eerste netten geplaatst. Dit is drie dagen eerder dan in 2002. Op 22 november werden de laatste mistnetten opgeborgen en de baan klaar gemaakt voor een lange pauze. Er wordt gewerkt met mistnetten (115 meter overdag 42 meter alleen avond en nacht) en slagnetten (vier stuks). Op de vinkenbaan wordt met lokvogels en met het afspelen van vogelgeluiden getracht om vogels tijdens de trek naar de netten te lokken. De volgende ringvergunninghouders waren het afge lopenjaar actief op de baan: Hennie van Buren, Gert van der Gaag, Cor Oskam. Leen van Ree,Ton van Ree, Mar cel Schildwacht. AadVuyk en Wout Vuyk. Op 20 september waren we gastheer voor de biome- triedag, georganiseerd als bijscholingsdag door de Rin- gersvereninging en onder veantwoordelijkheid van de Ringcentrale. Er waren 9 gast-ringers aanwezig. Weersomstandigheden seizoen 2003 De maanden juli en augustus verliepen in het al gemeen droog en warm tot zeer warm met tempe raturen van boven de 30° C. September leverde meestal goed vangweer op, vaak droog en zonnig met wat wind ui t oost tot zuid. Oktober is een ander verhaal. Het weer was sterk wisselend. Wisselende wind, zowel in kracht als richting. Wat meer regen dan in september. Met een dip wegens harde wind rond de 7e oktober. Maar toen volgde ineens een koude periode die in feite inzette op de 12e oktober met oostenwind en dalende temperaturen, nacht vorsten, met een minimum van -7° C op de 24e ok tober. Het lijkt dan ook niet toevalIig.dat de topdag met 158 vangsten op de 12e oktober viel. Pas op 29 oktober steeg de temperatuur weer en kregen we weer een wisselend weertype. Dit zette zich in no vember voort. Vaak bewolkt, soms zonnig, nogal eens wat neerslag, een wind uit alle richtingen en met allerlei sterktes, waarbij de maximum tempe- ratuurmeestal rond 10° C uitkwam. Een seizoen zonder hevige regenval 100mm in 135 dagen) of zware storm, maar wel met extre me hitte in het begin van augustus en een unieke koude-inval in oktober. Onderzoek In 2003 hebben we extra op de Zanglijsters gelet. Omdat we zowel grijsruggen als bruinrug- gen in 2002 door elkaar heen vingen, hebben we in 2003 geprobeerd meer inzicht te krijgen in deze twee ondersoorten.Ter opfrissing: Turdus philomelos clarkeï, met bruine rug, voorkomend in West-Europa (Gr.Brittannie, Noord-Frankrijk, België, Nederland en NW- Duitsland) Turdus philomelos philomelos, met griize rug, voorkomend ten oosten en noorden van bovenge noemd gebied. Voor't gemak noemen we ze:T.ph.clarkeï W (vanWest),T.ph.ph. O (van Oost) Aangezien we in het afgelopen seizoen 151 exemplaren ringden, zullen we nog een aantal jaren door moeten gaan om een flink aantal te kunnen analyseren. Over de laatste 10 jaar (1993 t/m 2002) vingen we er gemiddeld 118,5 met als beste jaar (1999) 182 ex. en als slechtste jaar (1996) 83 ex. 25

Sterna | 2004 | | pagina 27