Overzicht gevonden slakken bij Mon Plaisir (coördinaten: 54-410). levend dood Wetensch. naam juv ad juv ad Nederlandse naam Aegopinella nitidula - - - 1 Bruine blinkslak Anisus leucostomus - - 1 - Geronde schijfhoren Arianta arbustorum - 1 1 2 Heesterslak Cepaea nemoralis - 1 - 2 Gewone tuinslak Cochlicopa lubrica - - - 1 Glanzende agaathoren Discus rotundatus 4 5 1 1 Boerenknoopje Oxychilus alliarius - 3 - - Look-glansslak Oxychilus cellarius - 1 - 3 Kelder-glansslak Oxyloma sp. - - - 1 Barnsteenslak Radix ovata - - 3 1 Ovale poelslak Succinea putris - - - 1 Gewone barnsteenslak Trichia hispida 1 - - 9 Behaarde slak wen van veel opkomend speenkruid dat het best een goed stinzenmilieukonzijn.VanWijngaarden (1993) geeft de vegetatie voornamelijk aan als 'jong loofbos met ruigte-kruiden', maar sluit een ontwikkeling naar het stinzenmilieu niet uit. Dit milieu is voor een enkel perceeltje dan ook gekar teerd als 'Loofbos op voedselrijke grond met bos planten'. De Slakken Daar stonden we dus in de regen bij de ingang van het gebied. We hadden niet de hoop echt veel te vinden. In die kliederigheid is het moeilijk slak ken zoeken en het zeven van strooisel is onmoge lijk. Dus dan gewoon maar kijken en af en toe wat gevallen blad wegharken om de onderlaag te in specteren. Die onderlaag bestond hier tot onze verrassing vaak uit de grijze kleibodem. Er was geen rulle strooisellaag van vorige jaren aanwe zig. Blijkbaar verteert het blad hier prima. Op die klei kwamen we wat huisjes van grote slakken tegen: Gewone tuinslak en Heesterslak. Van de kleinere soorten waren dat Behaarde slak en twee Glansslaksoorten. Veel van die huisjes waren leeg. Van de grote slakken waren er een paar in winterrust, dus met een wittig afsluitlaagje voor de opening. Op gekeerd stamhout was het kleine Boerenknoopje talrijk actief.t Is een mooi slakje, dat zijn naam eer aan doet. Het is als een bijna plat schijfje met fijne windingen. De kleur van de win dingen is donker- en lichtbruin geblokt. De gelij kenis met een echt boerenknoopje is volmaakt door de grove dwarsribbels op de windingen.Tus sen deze 'juweeltjes' kroop ook wat Look-glans- slak. een echte rover die bij irritatie naar ui ruikt. Onder die stammen lagen op de grond veel aange- knaagde huisjes van de Tuin- en Heesterslak. Het leek op muizenwerk. De holletjes verraadden in ieder geval wel hun aanwezigheid. We zagen hier en daar wat naaktslakken, maar die konden we niet van een naam voorzien. Langs een gebaggerde sloot vonden we uitge haalde rietpollen, veenbrokken en kleiplakken. In de klei zaten wat subfossiele Kokkels en een en kele Gewone alikruik. Relicten uit het voormali ge zoute milieu? Maar daar waren we niet naar op zoek, gelukkig vonden we ook zoetwaterslakken en moeras(land)slakken. Ze waren deels ver weerd,maar je kon verwachten dat ze nog in de ac tuele fauna voorkwamen. Het ging om meerdere exemplaren van de Ovale poelslak en steeds een enkel exemplaar van de Geronde schijfhoren. Gewone barnsteenslak en Slanke/Tweelingbarn- steenslak Strand We waren blij dat we toch wat gevonden had den. In de uitnodiging had ik als werkgroepleider al laten doorschemeren dat het misschien wat zou tegenvallen omdat het gebied in '53 een zoute slok moest verwerken. De binnendijkse soorten zijn daar niet echt weg van. Bij nader literatuuronder zoek bleek het met die overstroming in de Noord- gouwepolder overigens mee te vallen. De slak- kenpopulaties van Mon Plaisir moesten het overleefd hebben op de hoge delen. In een nieuw aangelegd bos lag een pad dat ver hard was met schelpen. Niet het bekende fossiele spul uit de Westerschelde.maar vermoedelijk ma teriaal uit de Roompot. Kokkel was massaal aan wezig, maar we werden ook blij gemaakt met Wenteltrap, Purperslak, Arkschelp en ander leuks. Ine vertelde nog over haar zoektocht op in ternet naar fosforieten, want die lagen er ook. We 33

Sterna | 2004 | | pagina 35