Goeree-Overflakkee 2004. Het jubileumjaar van Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee Nadat in november 1978 de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee werd opgericht, zijn 7 maanden later in juni 1979 de statuten voor deze vereni ging notarieel vastgesteld. De VNLGO was officieel geboren. Als een trotse ouder keek de natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland daarbij toe. De band met Schouwen blijkt nog steeds uit het gezamenlijk uitbrengen van de Sterna, waarbij vastgesteld moet worden dat de Vogelwacht van het aantal artikelen het leeuwenaandeel levert. Als voorzitter ervaar ik de VNLGO op dit mo ment als een volwassen en levenskrachtige ver eniging met een 'harde' kern van actieve leden en verder veel'steunende' leden. Ik ervaar de vereni ging als volwassen mede omdat ik als aanspreek punt van de vereniging ook in die zin benaderd word. Actiefbe trokken Bij veel landschappelijke ontwikkelingen op Goeree-Overflakkee is de vereniging de laatste jaren intensief betrokken. Leden van de vereni ging vertegenwoordigden de natuurorganisaties al in ruilverkaveling- en landinrichtingsprojec ten. Met name de actieve betrokkenheid in inrich tingsplannen en landschapsontwikkeling heeft zich kunnen uitbreiden. In samenwerking met de provincie werd in 1994 een natuurontwikkelingsplan gepresenteerd. Dit plan kwam toen niet van de grond, maar werd wel een basis voor latere ontwikkelingen. Leden van de vereniging zitten de laatste twee zittingsperioden in het Waterschap Goeree- Overflakkee. Een hoogtepunt in betrokkenheid van de ver eniging bij streek-, landschap- en natuurontwik keling was de afgelopen jaren de gebiedsgerichte aanpak van de Kop van Goeree. Met het inbren gen en inmiddels ook deels al realiseren van een drietal projecten hebben we bewondering en waardering geoogst. Ik doel dan op de Salaman derroute,een natte ecologische verbindingsroute, de Stekelbaarsroute, ook een natte ecologische verbinding en de ecologische inrichting van dij kenen bermen in de kop van Goeree. De Salamanderroute is inmiddels grotendeels gerealiseerd. Van de Stekelbaarsroute zijn al delen gerealiseerd en wat betreft de dijken en ber men is een beheersproject in uitvoering. Het wa terschap voert genoemde projecten uit. Bij de bestuurders op Goeree-Overflakkee is inmiddels serieuze aandacht voor natuur en na tuurontwikkeling en wordt de rol van de vereni ging daarin erkend. Het accent in activiteiten op dit gebied voor de VNLGO verandert daardoor van bezwaar maken tegen geplande ontwikkelin gen naar tijdig meedenken in gewenste ontwikke lingen. Dit betekent niet dat natuur en landschap geen aandacht meer behoeven omdat de eilandelijke besturen met visie en kennis van zaken de ontwik kelingen op Goeree-Overflakkee ter hand nemen. Het blijft belangrijk heel alert de vorming van plannen te volgen om tijdig mee te kunnen denken. Bij het waterschap lukt dit goed. Dit is zeer ver heugend, omdat het waterschap een belangrijke partij is in de ontwikkeling en inrichting van het buitengebied. Voor zover de gemeenten hier ver antwoordelijk voor zijn bestaat er nog steeds een probleem. Een totale visie voor het eiland staat nogal eens op gespannen voet met gemeentebe langen. Het opkomen voor natuur en landschap op Goeree-Overflakkee heeft in de afgelopen jaren een basis gekregen die verder uitgebouwd kan worden. Gezien de doelstellingen van de VNLGO is het mee ontwikkelen van visie en be leid wat betreft natuur en landschap op Goeree- Overflakkee een kerntaak van onze vereniging. Bloeiende werkgroepen Dit werk blijft leuk en zinvol door de enerzijds op zichzelf staande anderzijds ondersteunende activiteiten van de werkgroepen. De vogelwerk groep (daar begon het allemaal).de plantenwerk- groep en de werkgroep terreinbeheer zijn de oor spronkelijke en nog steeds actieve groepen. De werkgroep planologie en bezwaarschriften is erg verweven met het beleid, dat bestuurlijk sterk on dersteund wordt. De IVN is als zelfstandige werk groep bij de vereniging gekomen en bloeit het 35

Sterna | 2004 | | pagina 37