Schouw en-Duiv eland Activiteiten Natuur- en Vogelwacht Bram Coomans Vrijdag23 aprilAlgemene Ledenvergadering lezing Natuurbeheer in de Westerschelde Locatie: Gereformeerde kerk, Platboslaan 1, Haamstede A an vang: 19.45 uur Spreker: René Beijersbergen, Districtshoofd Zuid van Stichting Het Zeeuwse Landschap Vergadering Gewoontegetrouw gebruikt het bestuur ook dit keer de eerste Sterna van het jaar om de leden uit te no digen voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Op de agenda staan de gebruikelijke vergaderpun- ten,maar - na lange tijd - ook de uitreiking van de Vijverberg-Lysen Prijs. Deze prijs vormt de belicha ming van het gelijknamige fonds dat de Natuur- en Vogelwacht in 1979 in het leven riep ter stimulering van haar kernactiviteiten en wordt toegekend aan mensen die zich voor of namens de vereniging bijzon der verdienstelijk maakten. Het fonds is genoemd naar twee legendarische oprichters van de Vogel wacht,onderwijzer en vogelfotograaf Johannes Vijverberg (1880-1965) en opziener der Domaniale dui nen Nico Lysen (1911-1978). Vogelfotograaf Henk Harmsen ontving in 1991 de prijs omdat hij toen al tien jaar lang Sterna voorzag van schitterende foto's. Ook benieuwd wie deze keer in de schijnwerpers gezet wordt? Tot vrijdag de 23e dan maar. Lezing René Beijersbergen De natuur in en langs de Westerschelde staat onder druk. De ene verdieping ten behoeve van de scheep vaart op Antwerpen is nog niet achter de rug of de volgende dient zich bij wijze van spreken alweer aan. Schorren, slikken en platen worden bedreigd en daarmee ook de zeehonden en veel vogels die in het ge bied broeden en foerageren. En dan is er ook nog de emotionele discussie rond mogelijke natuurcom pensatie in de polders langs de oevers van de rivier. René Beijersbergen kan over al die aspecten mee praten. dat hoort bij z'n werk. Namens Het Zeeuwse Landschap beheert hij natuur en landschap in het Westerscheldegebied waaronder de Hooge Platen ten oosten van Breskens. Op het nog ternauwernood droog blijvende hoogste deel van deze zandbank broedt in de zomerperiode hèt zorgenkind van René, de Grote Stern. Deze wat broedplaats en voedsel betreft uiterst kieskeurige en daardoor kwetsbare zee vogel speelt dan ook ongetwijfeld een hoofdrol in René's verhaal.Toeval wil dat de Grote Sterns zo rond onze vergaderdatum uit Afrika terugkeren op de Hooge Platen en zelden was een lezing van de Natuur- en Vogelwacht dan ook zo goed 'getimed' en actueel! Donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) Vroege vogels geluidenexcursie Locatie: Verklikkerduinen Nieuw-Haamstede Verzamelen: Strandweg/Verklikkerpad Start: 05.00 uur ('s morgens!) Leiding: Ted Sluijter en Mario de Vlieger Kosten: geen In het boekje Oude veldnamen van Schouwen-Duive- land deel III vertelt Frans Beekman dat in 1848 een ver- klikkerlicht op het duin ten westen van de Oude Hoeve werd geplaatst als baken voor de scheepvaart in het Brou- wershavense Gat. Hij geeft daarmee mooi de verklaring voor de benaming van ons excursiegebied, want aan dat lichtbaken danken de oorspronkelijke Noordduinen hun naam Verklikkerduinen. Het is een sterk golvend gebied met flinke hoogtever schillen. Je kunt er, vooral als je de betonnen 'snelweg' verwisselt voor het zandige en slingerende tussenpad, heerlijk in alle rust en stilte naar de gevleugelde duinbe woners kijken en luisteren. Als je dat laatste eens extra en onder niet alledaagse omstandigheden wil oefenen is de vogelgeluidenexcursie van Ted en Mario een beste gele genheid. Zaterdag 5 juni Vogelexcursie; broedvogels in de Prunje Locatie: Prunjegebied Verzamelen: Slikwegzijde Delingsdijk Start: 9.00 uur Leiding: LeoTromper en Gijs van den Ende Kosten: geen 38

Sterna | 2004 | | pagina 40