De Hooge Platen in de Westerschelde zullen bij de lezing op de jaarvergadering zeker ter sprake komen. Hier met Zee hond. Foto: Kees de Kraker. Waarschijnlijk heeft niemand ooit meer studie gemaakt van de broedvogels van het Schouwse lage land dan vo gelfotograaf Johannes Vijverberg (1880-1965). Hij schreef er uitgebreid over in Ranke Wieken, een van zijn fraaie boekjes. Het interessante is dat hij behalve de vo gels ook hun toenmalige leefomstandigheden beschrijft. Met het oog op de huidige landschappelijke ontwikkelin gen in het Prunjegebied is het wel aardig de volgende re gels van Vijverberg aan te halen: 'Maar toen kwam het stoomgemaal, dat beter dan de mo lens bij elkaar het polderwater verwerken kon. Het heeft het "lage land" drooggelegd,den grond waarde gegeven, het isolement der bewoners opgeheven,den weggebaand voor de moderne gemakkenHet is een zegen voor dela- gelanders" geweest. Evenwel voor de vogels was het fa taal. Het ontnam aan deze tal van plassen en modder- slooten en vooral rustige broedplaatsen' Het zal wel nooit weer worden zoals voor 1900, maar het water en deels ook de vogels zijn weer terug in het lage van Schouwen en...wat een geluk dat er ook nu nog lief hebbers alsVijverbergzijmde excursieleiders Leo en Gijs bijvoorbeeld. Zaterdag 18 september Vogelexcursie steltlopertrek Locatie: FlaauwersWeeversinlaag en Prunjegebied Verzamelen: Haven Flaauwers Heerenkeet), Start: 9.00 uur Leiding: Ted Sluijter en Jos van Felius Kosten: geen Tip: boterham voor flauwe trek, warme kleding, verrekijker Ze zijn er natuurlijk het hele jaar door wel, de voor onze streken zo karakteristieke steltlopers, maar tweemaal per jaar nemen de aantallen tijdelijk aanzienlijk toe. Grote groepen in allerlei soorten en maten zijn dan op reis;in het voorjaar naar het noorden (de Scandinavische landen) om zich daar van nageslacht te verzekeren en in het najaar naar het zuiden (Afrika) omletterlijk de koude te ontvluchten.Tijdens de krachtenvretende tochten zijn goede rust- en foerageerplekken voor de vogels onont beerlijk. Steltlopers zijn aangewezen op ondiepe wateren met slikkerige bodems en ze weten dat ze die onder ande re langs de Schouwse kust kunnen vinden. Als ze eenmaal een geschikte plek gevonden hebben vertoeven ze daar meestal wel enige tijd om wat aan te sterken. Dat is gun stig, want het biedt liefhebbers en kenners als Jos en Ted en iedereen die zich voor deze excursie meldt mooi de ge legenheid om het steltlopende volkje te observeren en te speuren naar bijzondere soorten. Zaterdag 16 oktober: Vogelexcursie landtrek Zaterdag 11 december: Vogelexcursie roofvogels in de winter Meer informatie over bovengenoemde activiteiten: Bram Coomans 0113-581362 (privé) 211675 (werk) 39

Sterna | 2004 | | pagina 41