Landschap 19 toen arm, terwijl haar dochter zich aan moeder vast houdt. Dc jonge koeien lopen er rustig te grazen. In dit hogere deel van de polder was het grond water zoeter, de veldnaam 'r zoete duifje maakte dat duidelijk. De wilgen of kopböömen leverden rijshout dat voor zinkstukken werd benut, maar ook als geriefhout op de boerderij. In deze bomen zaten vaak Steenuiltjes. Volgens Wim de Vrieze zag je een dergelijk landschap tussen Burgh en Renesse in het overgangsgebied naar de polder. Het is mij verder opgevallen dat in de buurt van de hoogtelijn van O-meter tussen Hogezoom en La- gezoom houtwallen als perceelsscheiding plaat smaken voor sloten. De datering was bij deze foto geen probleem, maar voor het localiseren heb je duidelijk iemand nodig die het vroegere land schap goed kent. Dit idyllische cultuurlandschap achter Burgh- sluisisnade herverkaveling in de jaren '50 geheel verdwenen. Binnenduinen Met de prentbriefkaart van de Breede weg zijn we in de binnenduinen terechtgekomen. Het gaat overigens om de Breedste weg tussen de Hoge zoom en de Kloosterweg. Het eerste deel van deze weg heet nog steeds zo. Het hier afgebeelde stuk werd in 1939 als laatste gedeelte van de Provincia le weg tussen Renesse en Haamstede tot een straatweg verbreed. Later kreeg deze verbinding de naam Vroonweg. In de buurt van de toenmali ge woning van Jaap den Boer aan de rechterkant staan tegenwoordig de bungalows van de Greve- Iingenlaan. Naast het wagenspoor liep links op de Breedste weg het iets hogere voet- en fietspad. Aan beide kanten van de weg lagen houtwallen, die de weg beschutting gaven. In dit deel van de binnendui nen waren ook veel elzenmeten en boomgaarden. Het leidde tot een afwisselend en boomrijk land schap. waar toen de nog niet zo talrijke toeristen zeer van genoten. Op sommige plaatsen langs de duinen zou bij de aanleg van fietspaden deze foto als voorbeeld kunnen dienen. Naast het besloten landschap in de lagere ge deelten van de binnenduinen is er ook een open gebied, dat men op Schouwen de dmmpolder noemde. In rapporten van biologen wordt het veelal aangeduid met vroongronden. Van de duin polder achter de Duinhoeve drukken we een mooie foto af.die 20 jaar geleden ook al eens in de Sterna werd gebruikt. Dankzij de fotograaf Rykel ten Kate weten we dat de opname 21 juni 1935 om half tien 's morgens is genomen. Een excursie van de NJN (Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie) met 15 deelnemers zoekt bijzondere planten en let ook op vogels.Ter weerszijden van een droge kale slenk in de omge ving van deTannetjesput staat veel lage Kruipwilg of knieneries. Daartussen is het duin door koeien en konijnen afgegraasd. Je kon er Harlekijn, Moe- raswespenorchis, Pirola. Parnassia en zelfs Ad dertong vinden. Door de bioloog Frans Tjallingii is dit land schapstype ooit 'kruipwilgheide' genoemd en door de NJN werd het schertsend aangeduid met 'Konijnendorp1. Onderwijzer Willem van Eek uit Rotterdam, die in Renesse een zomerhuisje had, schreef in een van z'n plakboeken over dit kale landschap dat het voorbij de 'boomgrens' lag. We kunnen deze vergelijking doortrekken en de uit lopers van de Verklikkerduinen op de achter grond 'gletsjertongen' noemen, die langzaam over het duingrasland schuiven. Met deze begrip pen wordt geprobeerd het merkwaardige land schap langs de hoge duinen door vergelijking onder woorden te brengen. De NJN'ers van toen genoten van de natuurstudie en natuurbeleving in een als ongerept ervaren landschap. Verklikkerduinen Met de laatste prentbriefkaart van de stuivende duinen zijn we op het hoogste punt van de land schappelijke doorsteek gekomen. Met een beetje fantasie waan je je hoog in de bergen boven de 'sneeuwgrens'. De plukken Helm lijken wel op donkere rotsen. De wandelaar loopt in westelijke richting en bevindt zich niet ver van het Duinhoe vepad op de overgang tussen twee grote duinval leien, die tegenwoordig wel het Konijnencircus en de Binnenverklikker worden genoemd. De vastleggingswerken van de Dienst der Do meinen waren dit gebied nog niet genaderd en daarom hebben we een fantastisch beeld op de nog vrij stuivende Verklikkerduinen. Het reliëf bestaat nog steeds.maar het is nu onder een dicht struweel van Duindoorns verstopt. Dc kaart was een uitgave van J.H. Borgmeijer (1891-1959) uit Renesse. Hij had vanaf 1938 een 4

Sterna | 2004 | | pagina 6