Landschap 19 toen Een landschappelijke doorsteek op Schouwen van de polder naar de duinen (1934-1944) 1Inundatie polder Schouwen, april 1944. Foto. J.H. Borgmeijer, coll. W.P.de Vrieze. Frans Beekman In de inleiding bij de vorige aflevering van Landschap 19toen staat 'dat ik blijf zoeken naar geschikte illustraties'. Dat was voor Wim de Vrieze uit Haamstede aanleiding mij een dikke envelop met meer dan 30 oude foto's toe te sturen. Wim schreef erbij dat hij 'naar vermogen en kennis' er informatie bij kon geven. Vrij snel kwam het idee op om een vijftal foto's uit deze verzameling te kiezen voor een doorsteek van de polder naar de duinen. Aangevuld met een foto gemaakt door Rykel ten Kate geven ze een beeld van de geleidelijke overgang van laag naar hoog op Schouwen 60 tot 70 jaar geleden. Zo'n doorsnede loodrecht op de hoogtelijnen is altijd een goede methode om de variaties in een landschap te leren kennen. De lezers van deze rubriek zullen daarin de hand van de leraar aardrijkskunde herkennen. Deze aflevering is nummer 25 in een reeks die 15 jaar geleden in 1989 begon en al vele oude foto's heeft laten zien. Kijk mee op deze 'jubileum-wandeling'! Prunje De eerste afbeelding laat op een dramatische manier zien dat het gebied 1,5 meter onder zeeni veau ligt. Het is een foto gemaakt tijdens de oor logsinundatie van 1944. Om landingen van de Ge allieerden te voorkomen waren grote delen van Zuidwest-Nederland door de Duitse bezetter onder water gezet. Dit gebeurde op Schouwen- Duiveland vanaf 13 februari 1944 door het open zetten van de spuisluizen, waarna het zeewater vanzelf naar binnen begon te lopen. Door de Binnenweversluis, waarvan een deel van het sluishoofd is te zien, stroomt het water de Prunje in. De 'metallieken' watermolen in de 1

Sterna | 2004 | | pagina 3