Op stap A sentimental journey Gerard L. Ouweneel Door toedoen van Ben Koks ging ik op 8 juni 2004 weer de Groene Kruisweg langs. Ben had gevraagd dagboeken na te lopen op oude waarnemingen van Grauwe Kiekendieven. Ingaan op zo'n verzoek leidt onherroepelijk tot gemijmer over lang vervlogen vogeldagen. En een langzaam rijpend plan terug te gaan naar de plaatsen van toen met drommen fijne vogels. Oostvoorne is zo'n plek. Zeker in het Rijnmondgebied komen 'sentimental journeys' al gauw neer op opsommingen van dat-is-er-nog-wel, maar-dat-niet-meer. Meestal het laatste. Suikerbrood Tegen beter weten in ging ik. De datum vanSjuni was niet toevallig. Bij de zoek- exercitie naar Bens Grauwe Kieken kwam 8 juni 1954 als een luisterrij ke Oostvoornse vogeldag uit de bus. Met ook een man Grauwe Kiekendief en als absolute top per de Hop van 't Reigernest, waar de soort toen broedde. En met 's middags vanaf de Brielse Dam een paar uur speuren over het Wijde Slik. in de hoop op de daar huizende Lachsterns. Dat lukte niet die dag, maar later in de maand wel. Onverwacht kreeg mijn jubileumrit steun. Onder Rhoon stond een fors uit de kluiten gewassen klassieke Buick, een suiker brood van een auto. Met op de voorruit in grote cijfers'1954'.met daarachter'9000 euro'. Gefabri ceerd in Detroit in het jaar toen wij de Oostvoorn se Hop zagen! Verder was de Groene Kruisweg een treurnis, met in de ochtendspits lange rij en au to's, wachtend om te worden toegelaten tot Groot-Rotterdam... 'het infernale verkeer' als Luuk Draaijer pleegt te zeggen. Waarachtig tus sen Spij kenisse en Geervliet naar het zuiden open ruimte. Naar het noorden, richting Rozenburg, populieren in kilometers lange rijen. Daar neer gezet in een vergeefse poging de achterliggende stad van raffinaderijen, overslagbedrijven, che mische fabrieken en haveninstallaties aan het zicht te onttrekken. Autoriteiten passen populie ren toe als droefenisdempers. Ziet men populie ren, dan staan die er om iets te verbergen, bouw sels te verhullen waarvan autoriteiten liever hebben dat het publiek ze niet ziet. Aan automodellen gerelateerd tijdsbeeld Bij Geervliet de kolonie Roeken, een opsteker. Langs de fortgracht in Brielle de els van die eerste Ijsvogel, ogenschijnlijk onveranderd. In Oost voorne veel van vroeger, met het dorpsplein dat doet denken aan dat van het Zweedse Falsterbo. Wat verderop de Zwartelaan. volop congruent met beelden op het netvlies. Links 't Reigernest, aan het einde de entree naar de villa, waar wij be schroomd plachten aan te bellen voor toegang tot het bos. Hetgeen altijd mocht. Nü voor deur een geparkeerde Hyundai, toen een Humber, het al lang ter ziele zijnde merk van een voorname En gelse automobiel. Ik vond die Hyundai geen vooruitgang en werd mij bewust dat automo dellen bijdragen aan een tijdsbeeld. Aan het einde van de Zwartelaan de lange helling omhoog naar 48

Sterna | 2004 | | pagina 10