met Gerard Ouweneel de Boulevard, waarvandaan Jan vanTussenbroek de op het Wijde Slik van De Beer op palen rusten de Zeearenden zag. Thans Europoort, hier zelfs zonder een schermpje van populieren. Hadden de autoriteiten ingezien dat een poging om de aan blik van Europoort weg te nemen, onbegonnen werkzouzijn? Wel vogels. Een Bruine Kiekendief en zelfs soorten die een halve eeuw eerder ontbra ken: Grauwe Ganzen, Kleine Karekiet en Bosrietzanger. Besnuffeld Op de Boulevard een opmerkelijke dichtheid aan hondendrollen. Kort na aankomst verscheen dan ook een man, die qua uiterlijk en motoriek wat weg had van generaal De Gaulle. Rond hem dolden twee bakbeesten, die vrijmoedig aanvin gen met besnuffeling van mijn tors. De man liep door. Zelfs het obligate 'ze doen niks hoor' kon er niet af. Later op die achtste juni weer een treffen met honden. Op het autostrand rolden twee kort- potige rolmopsjes op mij af, nijdig keffend, gelijk een wei vol Brandganzen. Uit zo'n rijdende bun galow, een Hymer, verscheen een dame, nu wel met 'ze doen niets hoor. mijnheer', uitgesproken met onmiskenbare Rotterdamse tongval. En ver der 'maar ja, u draagt zo'n gek ding. Daarvan schrikken ze.De dame doelde op de telescoop. Inderdaad, die achtste juni ging voorbij in de sfeer van dat-nog-wel-en-dat-niet-meer. De vo gels staken in soort en aantal schril af met die van 50 jaar eerder. Even overwoog ik Voomse Duin. een oord waar Han en Martin Benard fijne vogelbelevenissen opdoen. Ik zag ervan af. Vóór de avondspits ging het terug langs de Groene Kruisweg. Met naar binnen gekeerde blik. Waar om was ik weer gegaan? In de verwachting en het verlangen iets terug te vinden van de glorie van vroeger? Ik vreesde van wel en nam mij voor dat dit de laatste maal was. Maar tegelijkertijd wist ik dat het opnieuw zou komen tot een sentimental journey naar het Brielse Gat. Tekeningen: Kees de Kraker. 49

Sterna | 2004 | | pagina 11