Opmars van de Buizerd op Schouwen-Duiveland Ted C.J.SIuijter Rinus van 't Hof Nauwelijks 30 jaar geleden was de Buizerd op Schouwen-Duiveland een soort die je alleen in het winterhalfjaar zag. Tijdens mooie zonnige dagen in nazomer en najaar kon je dan de eer ste doortrekkers zien. Staand op een hoge duintop of op de uitkijktoren in de Boswachterij zag je ze profiteren van thermiek op hun reis naar het zuiden. Een Buizerd in de broedtijd was een grote zeldzaamheid. Ted Sluijter was de eerste die in 1972 een overzomerend exemplaar vaststelde in de Boswachterij. Pas begin jaren '80 werden regelmatiger exemplaren, soms zelfs paren, overzomerend waargenomen. Niet lang daarna, in 1985, ontdekte Rinus van 't Hof het eerste broedgeval op ons eiland in het Slotbos Haamstede. Er vlogen toen 2 jongen uit. Dit was het begin van een opmerkelijke expansie. In 2003 broeden er, verspreid over heel Schouwen-Duiveland, maar liefst 12 paar. Europa In bijna geheel Europa, in vrijwel elk land schapstype. is de Buizerd broedvogel.Voorwaar- de is het voorkomen van een paar bomen om in te rusten en broeden. Buizerds eten zeer gevarieerd: veldmuis, mol. jonge konijnen, jonge vogels, rep tielen. insecten, amfibieën en zelfs wormen staan op het menu. Ook dode dieren (aas), zoals ver keersslachtoffers en aan konijnenziekten gestor ven konijnen, worden niet versmaad. Nederland De afgelopen eeuw is de Buizerd als broedvo- gel sterk in aantal toegenomen. Het wettelijk be schermen (vogelwet 1936) en herbebossen van ons land zijn daarvan de belangrijkste reden. Even leek het nog mis te gaan aan het begin van de tweede helft van de vorige eeuw; het massaal gebruik van pesticiden hief een grote tol onder veel soorten vogels, waaronder de Buizerd. Na het verbod hierop in de jaren zestig ging het echter weer crescendo. Vanuit de zandgronden in het Oosten van ons land vond een indrukwekkende expansie plaats in westelijke- en noordwaartse richting. Bij de uitbreiding legt de soort een voorkeur aan de dag voor bosgebieden. Open cultuurland schap wordt over het algemeen later,en in minder hoge dichtheden bezet. Vanaf eindjaren '80 stabiliseerde het aantal op de Oostelijke zandgronden. De groei in bos- en parkgebieden en meer open cultuurlandschap pen in het Westen van het land lijkt echter nog wel even door te gaan. De Buizerd op Schouwen-Duiveland Na het eerste broedgeval in 1985 duurde het tot 1989 voor dat het aantal broedparen verdubbel de. Daarna nam het aantal regelmatig toe tot een aantal van 12 in 2003 (zie grafiek). Dit aantal is ge baseerd op nestvondsten. Het werkelijke aantal paren dat een territorium bezet, ligt nog hoger. In 2003 ging het bijvoorbeeld om 15 territoriale paren (7 op Schouwen, 8 op Duiveland) De kolonisatie voltrok zich vanuit de West hoek. Inmiddels zijn alle bossen op het eiland met enig formaat wel broedplaats voor één of meerder broedparen. Aaneengesloten bos is niet het enige biotoop op ons eiland waar de Buizerd broedt. Ook in boomgroepen en bomenrijen wordt in middels regelmatig gebroed. De aanwezigheid van flink wat territoriumhou- dende Buizerds leidt in het voorj aar bij mooi weer (thermiek!) tot aardige waarnemingen. In de Westhoek bijvoorbeeld reageren deze vogels in het vroege voorjaar (maart, april) op overtrek kende andere Buizerds. Zij worden gezien als in dringers van het territorium en achterna gezeten. Hierbij maken de Buizerds tot op de grond duide lijk hoorbare miauwende geluiden. Niet zelden zie je dan groepen tot wel 8-10 exemplaren bij el kaar. Onderzoek Onder auspiciën van de Vogelwerkgroep en de Roofvogelwerkgroep Zeeland wordt jaarlijks een aantal jonge Buizerden op het nest geringd. Rinus van 't Hof heeft een ringvergunning en zorgt hiervoor met enige werkgroepleden en an- 52

Sterna | 2004 | | pagina 14