Het ringen van een Kerkuil wordt met zorg uitgevoerd. ringd.en de ongewenste kast werd buiten het huis opnieuw opgehangen.Zullen onze uiltjes dit wel overleven?" was de vraag. Deze vraag kon posi tief beantwoord worden, want de oude uilen had den namelijk 's nachts al een tweetal muizenlijk jes op de kast neergelegd voor de jonkies. Het gesis van de uilskuikens had de ouders op het goede spoor gezet. Bij de controle een week later zaten de jonge uilen al klaar om in het donker te starten met vliegles. Het mooie is dat tijdens de reddingsactie veel buren op de samenscholing zijn afgekomen en moeten er weer nieuwe kasten worden gemaakt en geplaatst. De uilen winnen door zo'n voorval aan populariteit. Betrokkenheid kweken Die populariteit van deze uilensoort hebben we geprobeerd in de loop der jaren te bevorderen. We hebben materiaal te leen gegeven bij leerkrach ten of leerlingen die meer wilden weten (het wil den hebben) over uilen en braakballen. Maar ook bij het ringen hebben we mensen uitgenodigd, mits de eigenaars akkoord gingen. Op de meeste plaatsen is het gegaan, zoals we het hadden voorgesteld. Zachtjes naar binnen lopen, tentstokken in elkaar stoppen met boven aan een plankje met een ijzeren haak. Het hele ge vaarte de lucht in en het invlieggat (12 bij 14 cm dichtmaken. Op deze manier is het mogelijk om de jongen en eventuele ouders rustig in de nest kast te houden en te ringen. Van al geringde ou ders is het leuk om de geboorteplaats te achterha len. Na het afsluiten klimt de ringer naar boven met een tas of een emmer. De kast. die net als de Arena een beweegbaar dak heeft, wordt geopend en de jonge en/of oude uilen liften in de emmer of rugtas mee naar beneden. Het ringen vindt beneden plaats in het bijzijn van de eigenaars. Heel vaak zijn er nog diverse an dere familieleden, kennissen of buren. Zelf pro beren we kinderen.die spreekbeurten hebben ge houden of werkstukken hebben gemaakt over de uil, uit te nodigen voor zo'n ringsessie. Kijken naar het wegen van de uiltjes en het meten van de ach ternagel, de vleugel en de snavel. Even met de uil op de foto. Succes verzekerd. Daarna de uilen weer terug en even later voorzichtig het plankje weghalen en de rust is wedergekeerd in kast en schuur. Dit jaar werden op enkele locaties oorkondes uitgereikt. Deze oorkonde krijgt men als er vijf 56

Sterna | 2004 | | pagina 18