maal is gebroed. Door middel van de oorkonde bedanken we extra voor de gastvrijheid namens de uilen, maar ook namens onszelf. Er is een plaats waar de schrijvende pers enzelfs de t.v. (het jeugd journaal heeft meegenoten.Oenze uul'n binne op tv geweest Ook enkele "hardwerkende" medeleden van de vogelwerkgroep zijn uitgenodigd voor zo'n ringbijeenkomst. Zij kunnen nu bevestigen dat er op Goeree-Overflakkee daadwerkelijk gebroed wordt door kerkuilen in onooglijke, maar effec tieve kasten. Het ringen gebeurt niet altijd en overal. Soms, als er geen stro in de schuur is, hangt de kast te hoog om er veilig bij te komen. Soms zijn we al te laat en zitten de jongen op de kast hard te lachen. Soms zijn we niet welkom om te ringen.maar krij gen we wel gegevens door. Het ringen geeft veel extra informatie. Wat is de verplaatsing? Wat is de leeftijd? Hoe groot was het nest? Hebben uilen uit het eerste legsel meer overlevingskansen dan die uit het tweede? Voor ons zelf is het leuk als een op Goeree- Overflakkee geringde uil wordt teruggevonden als trotse vader of moeder in een andere kast. Dit is op twee locaties het geval. Het is trouwens niet eenvoudig de ouders te vangenZe zitten al snel na het broeden en voeden op een andere plaats (in de schuur of op een andere boerderij We kunnen concluderen dat wij ons (samen met het uitgenodigde of spontaan gekomen publiek) steeds met veel plezier laten verrassen. Van elk be zoek is wel een verhaal te vertellen, maar kort sa mengevat staat hieronder de tabel met de feiten. Strobroeder Het laatste heugelijke feit betrof de "strobroe der". Na 8 jaar op rij gebroed te hebben aan het eind van de gang was er in 2002 geen resultaat en ook niet in 2003. We hadden gehoopt op een dub bele oorkonde. Tien keer op rij in 2003. Helaas ging dit niet door. Twee weken terug zijn we ge beld dat er gesis was te horen in de schuur, maar het nest was nog niet ontdekt. Nieuwsgierig ge worden ging de werkgroep erop af. Bij al het rin gen hadden we ervaring opgedaan met versjou wen van de pakken (van bovenaf, van achteruit en zelf een gat "gezaagd" aan de onderkant). Het nest kwam daardoor (was daarom) snel boven water. Na twee jaar niets, lagen er nu een ei en een donskuiken. Het kuiken was alleen, maar maakte lawaai voor vier. Gauw het nest gesloten en ver dwenen. Over drie weken gaan we ringen voor de negende keer. In 2005 zou dus toch de tien gehaald kunnen worden. Of het de oorzaak is geweest van het tijdelijk verdwijnen betwijfelen we, maar een laag stro hoger precies boven het nest kwamen we 24 koude kippeneieren tegen. Wellicht is er sprake geweest van hinderlijk burengerucht? Maarzoals de trotse eigenares meldde: "Mijn kerkuilen zijn weer terug" Ringer Adrie van der Heiden met twee bijna vliegvlugge jongen. Kerkuilgegevens op Goeree-Overflakkee periode 1994-2004. '94 '95 '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 '03 '04 Aantal kasten 35 37 45 45 45 46 50 54 59 64 66 Broedgevallen 1 1 1 1 5 3 4 6 6 6 7 2elegsels 2 1 1 Geringd Nee Ja Ja Ja Ja(4) Ja(3) Ja (4) Ja(3) Ja(3) Ja (5) Ja(5) Aantal jongen 2 2 4 3 23 10 Minim. 19 Min 8 Min 20 Min.22 Min .23 57

Sterna | 2004 | | pagina 19