sten en Wetenschappen, het latere, thans niet meer bestaande Ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk. Deze beide minis teries bleven de leden van het stichtingsbestuur benoemen. Op een waarschijnlijk in de vijftiger jaren op De Beer genomen foto staat het toen in functie zijnde bestuur geportretteerd. Kennelijk werd de opening van het Jacob Bakker Bos ge vierd. Bestuurslid Jacob Bakker, bijnaam Jacob met de baard, bekleedde een hoge functie bij de belastingdienst. Op de bewuste foto zijn onder an dere te herkennen Jan Drijver, de directeur van Domeinen Hendrik Bakker, bestuursvoorzitter Z.Y. van der Meer, Gerrit Brouwer en ook Tom Lebret. Helemaal links op de foto staat de in 1993 overleden Wiebe Korfmaker, vanaf 1945 tot het einde opzichter van De Beer. Via de benoemingsvoorschriften bezat Den Haag dus een absolute bestuursautonomie. In een tijd waarin natuur volstrekt ondergeschikt was aan andere belangen, kwam zulks autoriteiten goed van pas. Zo kon het gebeuren dat tijdens de Tweede Wereldoorlog grote delen van het Wijde Slik en de verder Rozenburg in gelegen delen van het natuurmonument werden bedijkt en/of omge vormd tot akkerland. In 'Het Vogeleiland' is te lezen hoe weergaloos mooi deze gebieden moe ten zijn geweest. En hoe stelde het stichtingsbe stuur zich op voor en tijdens de liquidatie van De Beer door Rotterdam? Wellicht dat het op stapel staande boek van Ed Buijsman daarover meer in zicht zal verschaffen. Atlantikwal Vorig jaar plaatste Ed Buijsman in Nederland se natuurtijdschriften een oproep waarin hij ver zocht om materiaal over De Beer. De aanleiding was curieus.'Ik was bezig'.zo vertelde Ed.'omsuc- cesievelijk na te gaan hoe het er nu uitziet op de plaatsen die staan afgebeeld in hetThijsse-album Onze Groote Rivieren. Daarbij kwam ik ook bij Voermans'schilderij van De Beer. In vergehjking met het schouwspel dat Voerman daar aantrof is er thans, behalve de toren van Brielle, niets meer van terug te vinden...'. Geboeid geraakt door de historie van Rozen burg, en speciaal die van de westpunt, begon Buijsman informatie bijeen te zamelen, niet al leen over de natuurwetenschappelijke waarden, maar juist ook over bestuurlijke achtergronden, hoe het toeging bij de besluitvormingen die er toe leiden dat het gebied een halve eeuw geleden op de schop ging en niet in de laatste plaats over de gang van zaken tijdens de Duitse bezetting. Op De Beer bouwden de Duitsers de grootste fortifica ties van hun Atlantikwal. Buijsman verkreeg foto's van een inspectiebezoek aan die enorme versterkingen door de Wehrmacht-opperbevel- hebber Rommel in maart 1944. Allemaal tever geefs. Een paar maanden later zouden de geal lieerden landen in Normandië. Na de Duitse overgave in 1945 kwamen de broedvogelrappor- tages weer op gang. In hun 'Kustbroedvogels in het Noordelijk Deltagebied' geven medewerkers van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) een voortreffelij k historisch overzicht van de aan tallen broedende kustbroedvogels op De Beer en in andere door de stichting in Zuidwest-Neder land beheerde gebieden. Liep men ooit als voge laar op De Beer rond, dan is men nu tenminste de 60 jaar gepasseerd. En deed men dat in de periode kort na de Tweede Wereldoorlog, dan heeft men thans tenminste de leeftijd bereikt van de zeer sterken. Met andere woorden, er resteren niet veel lieden met wie te praten valt over hun herinneringen. Deltaplan Per 15 januari 1950 gaf de Dienst der Domeinen aan de Stichting De Beer de Scheelhoek in be heer. Op 19 maart 1951 de Punt van Goeree. Daar na. op 1 januari 1959,kwam de Kwade Hoek erbij. Tussen 1960 en 1962 volgden successievelijk de Hompelvoet, het Katseplaatje. een deel van de in het Veerse Meer gelegen Goudplaat en de Mid delplaten. Met ingang van 1 april 1962 pachtte de Stichting voor een symbolisch bedrag het jach- trecht op de Ventjagersplaten, onder het beding dat dit gebied beheerd zou gaan worden als water vogelreservaat. Als laatste kwam per 1 april 1974 de in het Haringvliet gelegen Slijkplaat erbijOm deze naar behoren te gaan beheren kreeg men weinig kans. Negen maanden later werd de Stich ting Natuurmonument De Beer ontbonden en het beheer over de gebieden deels ondergebracht bij de Vereniging Natuurmonumenten, deels bij Staatsbosbeheer. Omdat alle bij de stichting in be heer zijnde terreinen te maken kregen met de ge volgen van de deltawerken die na 1953 in uitvoe ring kwamen, kon men de mouwen opstropen. 63

Sterna | 2004 | | pagina 25