Kolonie Grote Sterns op de Scheelhoek,zomer 1950. Foto: Jan van Tussenbroek. Waddenzee. In dat rampjaar verbleven toch nog enkele tientallen paren in de Grevelingen. op de Hompelvoet. Dit bestandje was het trieste over schot van de niet lang daarvoor nog indrukwek kende glorieuze deltapopulatie van de soort. Dankzij sluiting van de litigieuze giffabriek in het Botlekgebied, bewaking en een gericht beheer volgde een herstel, zij het aanvankelijk tergend langzaam. Daarbij speelden in de delta de Kwade Hoek en de Hompelvoet hoofdrollen. Begin jaren zeventig verlieten ze de Kwade Hoek. Toen in 1975 de stichting werd ontbonden, broedden op de Hompelvoet weer 2100 paren. Ze bleven de Hompelvoet en de nabijgelegen Markenje trouw tot en met 2002. In 2003 gingen ze over naar de voor de zuidoever van de Grevelingen gelegen Kleine Stampersplaat, een verhuizing die 'mister sandvicensis' Kees de Kraker had voorspeld. Daardoor had de provincie Zuid-Holland voor het eerst in 74 jaar geen broedende Grote Sterns. Niet voor lang. Op 12 mei 2004 vond René van Loo 32 nesten op de in het Haringvliet gelegen Slijkplaat, in een kolonie van 548 Zwartkop meeuwen. Een vestiging in zoet water, hetgeen in Nederland voor het laatst gebeurde rond 1960, toen ze broedden op kunstmatige eilandjes in het Veluwemeer. In 2004 was de meest vreugdevolle gebeurtenis de terugkeer van Grote Sterns in de Flaauwersinlaag. Terug na ruim 40 jaar afwezig heid Twijfelloos de kroon op het werk aan herstel van de Schouwse zuidkust. Vanaf de Inlaagweg was het genieten! Waarmee overigens niet gezegd dat in Zuidwest-Nederland de Grote Stern nu weer voor een reeks van j aren vaste stekken heeft gevonden. Zekerniet! Van De Beer resteert alleen een gebiedje gele gen aan de binnenzijde van de Brielse Dam, op kaarten vermeld als 'de kleine Beer'... je moet maar durven. Verder tijdschriftartikelen, foto's, zwartwitfilms van Simon deWaard.het in Amster dam liggende stichtingsarchief en beelden op het netvlies bij zestigplussers. En dan hopelijk tezij- nertijd Ed Buijsmans boek 'Een eerste klas land schap', een uitspraak van Jac. P. Thijsse over De 65

Sterna | 2004 | | pagina 27