Over vogelfotografie en Noordse Sterns Nr. 68. Zoologie. Brutfcoionie der Kiistenseeschwalbe (Sterna macrura Naum.) Insel Schouwen, Juni 1904. Frans Beekman en Kees de Kraker Onlangs kreeg de eerste auteur de hier afgedrukte zwart-wit foto van precies 100 jaar oud onder ogen Afgebeeld is een kolonie van broedende Noordse Sterns op Schouwen. De foto werd aanleiding voor een bijdrage over vroegere vogelfotografen en over het broeden van de Noordse Stern op en rondom Schouwen-Duiveland. Een noordelijke Paradijsvogel Het Duitstalige onderschrift vraagt allereerst om een toelichting. In Kiistenseeschwalbe zien we de oude Nederlandse benaming 'zeezwaluw' voor stern. De Latijnse naam voor de Noordse Stern luidt hier Sterna macrura Naum. De soortnaam Sterna is de gelatiniseerde vorm van het Engelse tern en macrura betekent 'met lange staart'. De afkorting Naum. komt van Johann Friedrich Nau- mann.die omstreeks 1800 de soort onderscheidde van de Visdief die er sterk op lijkt. Later werd de Latijnse naam Sterna paradisaea Brünn. ge bruikt. De Noor Morthen Thrane Brünnich ver wees met deze benaming naar de paradijsachtige schoonheid van de vogel. Noordse heeft met het voorkomen in noordelijke streken te maken en niet met het land Noorwegen! Ook de Engelse naam Arctic tern verwijst naar het noorden. De foto werd uitgegeven door het Neue Photograp- hische Gesellschaft A.G. te Steglitz-Berlin. De stereofoto kon je in een speciale kijker plaatsen en dan kreeg je één beeld met dieptewerking te zien. Wat we tenslotte willen weten is de naam van de fotograaf van het stukje Schouwen anno 1904 en daarmee komen we op de oudste vogelfotogra fen van Nederland. Voortrekkers van de vogelfotografïe Er bestaat een aardige herinneringsbrochure van Johannes Vijverberg, getiteld 'Vijf en Twintig jaren' (uitgave Schoonderbeek. Laren 1936) waarin deze onderwijzer-ornitholoog uit Noord- gouwe vermeldt dat hij in 1909 voor 30 een tweedehands camera-uitrusting kocht en met het fotograferen van vogels begon. Hij schrijft: Steenhuizen, Tepe en Burdet waren me al voor gegaan op het moeilijke paden onder deze pio niers moet dus de maker van de foto van de 67

Sterna | 2004 | | pagina 29