Goeree-Overflakkee "Bestuur in de natuur" van het jubileumboek namens de redactiecom missie En last but not least de terug- en vooruit blik (en het cadeau) van John Beijersbergen namens Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland, een zustervereniging waar we heel veel aan te danken hebben. Het feit dat velen ook na het officiële gedeelte nableven vooreen hapje en een drankje, was teke nend voor de sfeer. Oude kennissen werden be groet en oude herinneringen werden opgehaald. En natuurlijk de reacties op het boek. dat nu ein delijk ingezien kon worden. Kortom meer dan geslaagd, met dank aan de ju bileumcommissie (die overigens nog steeds actief is) en alle anderen die hun steentje hebben bijge dragen. Jos Hendriks - Ceremoniemeester NB Voor het resterende jaarprogramma kunt u te- rechtop onze nieuwe website www.nleo.nl. Onder deze titel zijn de gemeentebesturen van Dirksland, Oostflakkee, Middelharnis en Goedereede door Natuur- en Landschapsbeheer Goeree-Overflakkee en IVN-GO uitgenodigd om kennis te maken met de natuur in de directe omgeving van hun eigen gemeenten. Onder begeleiding van ervaren gidsen hebben de bestuursleden een rondje gemaakt door de groene gebieden in en rond hun woonplaats. Tij dens de tochten is stilgestaan bij het landschap en de bijzondere planten en dieren die er voor (kun nen) komen. Met als doel dat meer bewustwor ding ontstaat hoe met ecologisch beheer deze ge bieden voor flora en fauna beter ontwikkeld kunnen worden. Hierdoor ontstaat er voor de mens ook een gevarieerder leef- en woonmilieu. Dirksland De bestuursleden van Dirksland waren op 18 mei 2004 als eersten aan de beurt. Op de fiets is een tocht gemaakt door het gemeentebos, langs diver se kreken en door de polders.Tijdens de excursie is onder meer stil gestaan bij de verschillende vor men van groenbeheer en de meerwaarde van een meer natuurlijk beheer. Zozijn graspollen van be lang als schuilplaats voor kleine zoogdieren en trekt dood hout in een bos insecten en diverse vo gelsoorten aan. Daarnaast laat een goed maaibe- heer een grotere diversiteit aan planten zien. En zeg nou eerlijk wie geniet er nu niet van de prach tige bermen met fluitenkruid, boterbloem, klaver en vele verschillende grassen. Bij de Slikken van Flakkee werden we onder het genot van een kopje koffie met koek getrakteerd op een prachtige.be- ginnende zonsondergang. Me t de zon nog op onze ruggen zijn we teruggefietst naar Dirksland. Oostflakkee en Middelharnis De bestuursleden van Oostflakkee en Middel harnis hebben op respectievelijk 26 en 27 mei tij dens de twee uur durende excursie een stevig lesj e plantenkennis gekregen. Diverse bermen zijn uit gepluisd op bijzondere en interessante planten soorten. Soorten zoals gevlekte rups-, rode,en rol klaver, smalbladige wikke, zilverschoon, jacobskruiskruid, koninginnekruid, wilgenroosje en gele morgenster passeerden de revue. In som mige bermen stonden verrassend veel verschil lende planten. Ook de zogenaamde gemeente bosjes in zowel Middelharnis als in Oostflakkee zijn kritisch bekeken.Een meer natuurlijk beheer zal de bosjes, voor zowel de plaatselijke bevolking en recreanten, als voor de flora en fauna een stuk aantrekkelijker maken. Met name de bosjes die als gevolg van de ruilverkaveling zijn aangelegd, kenmerken zich door veel dezelfde soorten die in lange rijen dicht op elkaar staan. Op deze manier stralen ze een zekere "saaiheid" uit. Van sommige soorten is het verhaal achter de plant verteld. Zo zou de duivel in ieder rietblad een beet hebben gezet. Hij was kwaad.dat het riet, behalve dan wat stoffig pluis, niets opbracht.Ter- wijl het toch hoger was en beter groeide dan alle graansoorten, die door God waren geschapen. Het verhaal van de weegbree, die door de india nen "de voetstap van de blanken" werd genoemd. 76

Sterna | 2004 | | pagina 38