Het bestuur van Middelharnis na afloop van de natuurwandeling. Waarschijnlijk hebben de kolonisten tijdens hun ontdekkingstochtennaar andere delen van de we reld. zaad van deze plant meegenomen. Aange zien de plant langs paden groeit en op grond die veel betreden wordt, was de plant met name daar te zien waar de blanken waren geweest. Dat was de indianen ook opgevallen. Bij een aantal bestuursleden kwamen herinne ringen aan vroeger naar boven, toen de akkers op O verflakkee kleiner waren en het landschap zich nog kenmerkte door vele kreken en geriefbosjes. De watersnoodramp, met als gevolg daarvan de uitvoering van het Deltaplan en de steeds verder gaande intensivering hebben het landschap in de afgelopen decennia sterk doen veranderen. Goedereede Op 3 juni was als laatste groep de gemeente Goedereede aan de beurt. De tocht begon met de beklimming van de toren van Goedereede. Dat haddenze niet helemaal verwacht. Maar bovenop de toren hadden we een prachtig uitzicht over de vele natuurgebieden die Goedereede en Oud dorp omringen. Boven op de toren is ook goed te zien waarom Goedereede een belangrijke toeris tische functie heeft. De variatie en kleinschalig heid van het landschap zijn voor vele bezoekers erg aantrekkelijk. De tocht werd in de auto ver volgd. Op de Schans te Ouddorp ishetbelangvan goed ruimtelijk beleid benadrukt zoals het be houd van karakteristieke dorpsranden en zichtlij nen. Als laatste werd nog stil gestaan bij natuur ontwikkelingsprojecten,zoals de Salamander- en Stekelbaarsroute. De contacten met de bestuursleden hebben wij als zeer positief ervaren en daarom zijn de excur sies zeker voor herhaling vatbaar. We hoeven niet te verwachten dat de gemeenten meteen zullen over gaan tot een meer natuurlijk groenbeheer, maar een opening voor verdere discussie over dit onderwerp is, denk ik, wel gemaakt. Anne Marijke Elema NB. Bestuur in de Natuur was een initiatief van Toon Meeuwsen (TVN-GO/NL-GO), Liesbetli van Vliet (NL- GOj, Corrie Hanenberg (IVN-GO/NL-GO) en Anne Marijke Elema (TVN-GO). De gidsen waren Liesbeth van VlietCorrie Hanenberg, Johan Vermeulen TVN-GOen Anne Marijke Elema 77

Sterna | 2004 | | pagina 39