Schouw en-Duiv eland Activiteiten Natuur- en Vogelwacht Zalerdae lóoktober Vogelexcursie landtrek Locatie: overgang bij Westenschouwense Inlaag Verzamelen: parkeerterre einde Kampweg (Kraaijen- steinweg, rotonde. Steenweg, le rechts is Kampweg) Start: 8.00 uur Leiding: LeoTromper en Mario de Vlieger Vwg) Kosten: geen Tip: dikke jas, muts zonder oorkleppen en kij ker voor je weet maar nooit Dank zij hun ingebouwde volautomatische routeplanner weten trekvogels feilloos de punten te vinden waarlangs ze het best naar hun reisdoel kunnen vliegen. Je zou je kunnen voorstellen dat ze zich daarbij op objecten als vuurtorens en der gelijke oriënteren of in ieder geval op een be trouwbaar richtpunt als de zon. Sommige vogels vliegen echter alleen 's nachts en dan gaat dat dus niet op. Dat ze vooral kustlijnen volgen is wél dui delijk en dat de Schouwse duinenrij in de vlieg route is opgenomen eveneens. Je kunt dat zelf controleren door je tijdig en op de juiste plaats aan te sluiten bij Leo en Mario van de Vogelwerk groep. Spreeuwen, Koperwieken en Kramsvogels komen er altijd wel voorbijMet wat geluk ook het zogenoemde 'kleinere spul' als Graspieper. Keep en Vink en wie weet de wat zeldzamere Grote pie per en Geelgors. Hoe dan ook, de beide gidsen weten precies waar te kijken en vooral hoe te luisteren! ZaterdciL' 11 december Vogelexcursie roofvogels inde winter Locatie: Slikken van Bommenede en omgeving Verzamelen: hoek Veerdijk (vanuit Zonnemaire) -Zee- dijk Start: 9.00 uur Leiding: Gijs van den Ende en LeoTromper (Vwg) Kosten: geen Tip: verrekijker, geduld en beetje voorstel lingsvermogen Enig historisch besef is nooit weg als je als na tuurverkenner op pad bent. De excursielocatie is wat dat betreft een interessante plek. Om te be ginnen kijk je er op de resten van het vroegere veer- en landbouwhaventje van Zonnemaire. Aansprekender is echter het feit dat hier buiten dijks het al in 1153 genoemde dorp en latere ei land Bommenee lag. Het behoorde tot de Staten van Holland. Er was een goede haven en men leef de er o.a. van de visserij. Ook was er een jaar- en weekmarkt. In 1573 werd er gewerkt aan fortifica tie die al in 1575 van pas kwam bij de belegering door Mondragon. In 1687 werd Bommenee Zeeuws eigendom. Door vele overstromingen verkeerde het toen in desolate toestand. Driejaar eerder al vertrokken de laatste bewoners, die zich vooral vestigden aan de dijk bij Zonnemaire waar Nieuw Bommenede ontstond. Oud Bommenee verdronk: de resten staken nog lang boven het water uit. Nu kijken we er uit op de natuur van de Slikken van Bommenee en - links achter ons - het waarschijnlijk onbekendste krekengebiedje van het eiland: Naters- of liever Nataerskreek. Dat het hier altijd nat geweest is blijkt uit de naam. die Nat Aers ofwel natte aars betekent. Zowel op de slik ken als in en langs de kreek zijn altijd vogels aan wezig. De winterexcursie moet volgens Gijs en Leo in elk geval Buizerd. Torenvalk en wellicht ook Blauwe kiekendief opleveren. Wie daarnaast ook nog Slechtvalk. Sperwer of Smelleken in z'n boekje kan noteren heeft echt een fantastische vogelochtend meegemaakt! Meer informatie over bovengenoemde activiteiten: Bram Coomans 0113-581362 (privé) 211675 (werk) 78

Sterna | 2004 | | pagina 40