Staket van gewapend beton, gezien boven de betonpalen. (Langendijk van Schouwenl. De diepe geul Schaar van Renesse liep daar vlak onder de kust en erodeerde er de vooroever. Om het Noorderstrand bij de Haard te behouden waren al vanaf het midden van de negentiende eeuw stenen hoofden gebouwd. Op de eerste foto is te zien dat duinwaarts van een achterloops ge worden strandhoofd een nieuw van gewapend beton is gemaakt. Het gaat om een laagzadelvor- mig hoofd met aan beide zijden een balkenglooi- ing. Het is laagwater. Het onderscheid tussen de werklui en de op zichters is goed te zien. De eersten dragen een boezeroen en een pet.ze hebben klompen aan en leunen op hun zandschop. De opzichters zijn in deftig pak, dragen een hoed en lopen op schoe nen. Allen zijn werknemers van het waterschap Schouwen. Links staat mogelijk Jhr. de Muralt. Ook op de volgende foto van de Langedijk staan weer mannen, nog deftiger met pandjesjas, stijve boord en das plus wandelstok: dat is het be stuur van het waterschap Schouwen. Werken en besturen aan de dijk was toen duidelijk een zaak voor mannen, nergens in het boek van De Muralt komen op de foto's vrouwen in beeld. Met letters zijn de verschillende betonconstructies van De Muralt op de foto aangegeven. De letter a staat voor het staketwerk. Traditioneel werd dat uitge voerd met vurenhouten perkoenpalen, hier zijn betonnen kolommen gebruikt. De balkenglooi- ing, waar de heren van het waterschap op staan, heeft letter b. De grasmat erboven is versterkt met betonblokken: letter c. Nog hoger op de dijk ligt ouderwets kramwerk waar stro met beugels van roggeglui in een kleilaag is vastgezet. Op de top van de dijk staat de Muraltmuur met letter m. De Langedijk was in de 16de eeuw als inlaagdijk aan gelegd. Op den duur verdween al het voorland en moest deze dijk steeds meer verhoogd en ver sterkt worden. Het waterschap heeft er veel geld aan besteed. De zeer hoge zeedijk werd voor het dorp Scharendijke een toeristische trekpleister. De derde foto laat de Ossendam zien. Om een opwerkende geul uit de kust te houden werd in 1906 vanaf de Langedijk een dam van 150 meter lang gemaakt met aan het einde de Ossenbaak. De dam werd afgedekt met betonbalken. In 1911 is de zeedam ontdaan van 'klappers' (Blaaswier) om de constructie goed op de foto te laten zien. Jhr. de Muralt staat stoer met zijn lieslaarzen op de Os sendam. terwij 1 de vloed van links (ui t he t westen binnenstroomt. Op het bord staat: 'Gebouwd in 1906, opname 19 Juli 1911'. We gaan verder 'met de klok mee' om Schou- wen-Duiveland. In de polder Bruinisse ontbre ken Muraltmuren. maar daarna op de dijk van de 42

Sterna | 2004 | | pagina 4