Paddenoverzetaktie Schuddebeurs 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 bieën die de weg willen oversteken, maar ook van het enthousiasme van de mensen die 's nachts de tijd nemen om hen, deels vanachter het gaas van daan. deels van de straat te plukken. Daar kunnen soms enige honderden exemplaren mee zijn ge moeid. De straat, ideale ontmoetingsplaats Op hoogtij nachten is de reproductiedrang na melijk zo sterk dat veel padden en kikkers zich van obstakels weinig aantrekken en erin slagen over het gaas heen te klimmen. Daarbij komt dat er door uitritten die niet met gaas kunnen worden afgesloten grote openingen in de afzetting moe ten worden getolereerd. Soms lijkt het alsof het asfalt en vooral daar waar de lantaarns hun licht verspreidenhet doel van de trek is, als ideale ont moetingsplaats voor beide seksen. In plaats van zich zo snel mogelijk naar het water te spoeden willen veel mannetjes eerst "vervoer"dan zijn ze immers verzekerd van een vrouwtje als ze een maal in het water komen, en dat zoeken gaat ken nelijk het beste op vlak en overzichtelijk terrein. Paradoxaal genoeg biedt het asfalt dus grote voordelen als ontmoetingsplaats, reden om er zo lang te blijven als nodig is voor de vervulling van het grote doel. Opvangmethodes Hoewel de vijvers van Mon Plaisir de enige pad- dentreklocatie op Schouwen-Duiveland is waar de padden bij hun trek worden geholpen, zijn er landelijk natuurlijk veel meer trekplaatsen waar getracht wordt padden tegen het autoverkeer te beschermen. Iedere locatie heeft zijn eigen voor- en nadelen en de mensen die zich het lot van de padden aantrekken hebben de oplossing in ver schillende richtingen gezocht, afhankelijk van de intensiteit van de trek en van het verkeer. Ligt een weg bij voorbeeld ver van het reproductiewater, dan zal de trekintensiteit minder zijn dan wanneer hij het water dicht nadert. Ook maakt het natuur lijk verschil of men met een provinciale of natio nale autoweg dan wel met een locale ontsluitings- weg te maken heeft, zoals in het onderhavige geval. In de vakliteratuur zijn daaraan al veel arti kelen gewijd. Verder is de organisatievorm nogal afhankelijk van de aanwezige helpers. Terwijl men het in Schuddebeurs tot dusver gezocht heeft in een zevenkoppig team van buurtgenoten waar van elk lid op een vaste dag de emmers leegt en de overgezette aantallen bijhoudt voor de statistiek, wordt dit werk in Oostkapelle (Domburgseweg) door een aantal schoolkinderen verricht, onder leiding van één volwassene. Daar wordt eveneens gebruik gemaakt van fijnmazig kippengaas in combinatie met emmers. Elders in het land zijn overheden bereid gevonden de betreffende weg tijdelijk geheel voor nachtelijk autoverkeer te sluiten. Een andere, maar kostbare manier om de emmermethode te omzeilen (en de inzet van vrij willigers te minimaliseren) isdeaanlegvaneen20 cm diepe betonnen goot aan weerskanten van de weg die de amfibieën dwingt van een paar tunnels gebruik te maken. Die tunnels moeten dan wel tenminste 40 cm. breed zijn en in het wegdek van licht doorlatende roosters zijn voorzien. 46

Sterna | 2004 | | pagina 8