a De avifauna-fetisjist Gert-Jan de Zoete, Lid redactiecommissie 'Tussen Haringvliet en Greveiingen') Toespraak ter gelegenheid van de aanbieding van het gelijknamige boek op de jubileumvie ring d.d. 22 april 2004. 13 Meter en 46,7 cm! Met ingehouden adem be keek Bert nog eens of zijn aflezing wel klopte: Ja. inderdaad 13 meter en 46,7 cm. Bert zette voor de zekerheid een klein zwart streepje op de gepaten teerde rolmaat. De indrukwekkende rij avifau na's, in zijn van gepolitoerd mahoniehout ge maakte boekenkast, het kost wat, maar dan heb je ook wat, was inmiddels aan de negende rij begon nen. Bert had er lang over nagedacht: zal ik ze op alfabetische volgorde zetten, op naam van de uit gever, op ruglengte, op -dikte, of zal ik een min of meer aardrijkskundige volgorde aanhouden per provincie, zo van Groningen, Friesland enzo voorts tot aan Limburg, of toch maar Flevoland als laatste? Maar uiteindelijk had Bert er toch voor gekozen om de ruglengte op elke drager net jes af te laten lopen. Waarom maakten al die voge laars hun avifauna niet even groot. Dat borg toch veel ge makkelijker op? Bovendien zou het dan niet zo'n zooitje zijn. Alhoewel je op zijn ma nier van opbergen wel heel ge makkelijk zag waar het boek uiteindelijk tussen vandaan was gekomen. Vogels van de IJsseldelta stond precies tus sen Vogels van de Vechtstreek en Vogels uit Lutjebroek. Daar had je weer zoiets. Daar kon Bert zich echt dood aan erge ren. Niets toch mooier dan De vogels vande vogels vande vogels vanen dan kwamen ze opeens met Vogels uit Lutjebroek. Rare mensen toch die vogelaars. I |Q Het zweet stond bijkans op (od) Bert's voorhoofd. Omzichtig fr-, trok hij één van zijn dunste, maar wel langste avifauna's tussen twee andere vandaan. Nu van onderaf, want de vorige keer had hij hem ervan boven af tussenuit getrokken en als je dat niet steeds netjes afwissel de, kwam er een soort perma nente duim- en wijsvingeraf druk op de band te zitten. Het moest wel netjes blijven en De Vogels van Zwingelspaan kon den zich verheugen op zijn bui tengewone belangstelling. Een kleine glimlach speelde rond zijn mond; zou het overmatig voorkomen van reigers in Zwingelspaan geleid hebben tot deze dunne en juist lange uitgave? Waren alle vogelaars dan maar zo voorspelbaar. Dat zou het leven er toch een stuk gemakkelijker op maken. Nee. dan die laatste keer dat hij de Vogels van Snakkerbu- ren had doorgespitHad hij me toch een kanjer van een fout ontdekt! Bij de waarnemingen van de Citroenkwikstaart, waarvan er overigens maar eentj e geboekstaafd was, bleek de Latijnse naam foutief ge speld: Motacilla citereola, in plaats van Motacilla citreola. Toen Bert die fout ontdekt had, sloeg zijn hart bijna een slag over en moest hij toch even gaan zitten. Nog eens had hij goed gekeken. Ja inder daad, er stond een e teveel in. Hoe is het in de wereld moge lijk. Direct daarna had hij de uitgever gebeld om zijn beklag 0 flo\ 10

Sterna | 2004 | | pagina 12