è/tL ergens tegen muren of plafond te gaan overwinte ren. Ze doen dit niet alleen of met een paar tege lijk, maar met honderden en duizenden. Dat er zo veel op een bepaalde plaats afkomen hangt samen met de wijze van oriënteren en het afzetten van geurstoffen (feromonen). In de winter vertonen ze af en toe activiteit door massaal in en rond het gebouw te vliegen, waarna ze weer terugkeren naar hun overwinteringsplekje. Hier kan het vocht dat ze afscheiden tot vrijwel niet meer te verwijderen stinkende plekken op de muren lei den. Indien ze overlast veroorzaken schijnt voor zichtig opzuigen met een stofzuiger de beste me thode te zijn. In Amerika wordt hard gewerkt aan een spray die de feromoonwerking zou moeten verstoren. Hoe ziet het lieveheersbeestje eruit? Sommige lieveheersbeestjes zien er altijd het zelfde uit, zoals het schimmels etende Citroenlie- veheersbeestj e en het bekende Ze venstippige lie veheersbeestje. Het Tweestippige komt in heel wat varianten voor die gaan van zwart met rode stippen tot rood met zwarte stippen. Wat dat be treft lijkt onze Aziaat wel op die laatstgenoemde, alleen komen er nog meer kleurvariaties voor en varieert het aantal stippen van nul tot negentien en de kleur van geel/oranje tot helemaal zwart. Oranjerood met negentien stippen is echter de meest voorkomende vorm. Het beestje is verder herkenbaar aan zijn grootte - iets forser dan de 7- stip, dus duidelijk groter dan de 2-stip waar de zwarte vorm mee verward zou kunnen worden. Voor wie het Veelkleurig Aziatisch Lieveheer beestje echt goed onder de loep kan nemen, valt ook het karakteristieke deukje in de dekschilden aan de achterkant op. Wat eten ze Zoals veel lieveheersbeestjes is Haraxy een fa natieke bladluiseter. Hierbij maken ze geen on derscheid tussen soorten bladluizen. Het is een alles etende veelvraat die daarmee een geduchte concurrent vormt van zijn inlandse soortgenoten. Naast bladluizen zou de Veelkleurige, wanneer De vele verschijningsvormen van het Veelkleurig Azia tisch lieveheersbeestje. Op de middelste foto is het kenmerkende vouwtje aan de achterkant goed te zien Foto: Theo door Heijerman •A i 'vL »V« »5 91

Sterna | 2004 | | pagina 13