Jonge Lepelaars in de wildernis van de Sassenplaat. Foto: Gerard Ouweneel. 26 mei 2003 wemelde het van Grauwe Ganzen: heel veel paren met pullen in alle leeftijdsstadia en tientallen verlate nesten met eieren. Bij het voortgaan door de dichte vegetatie van het ooste lijke deel. maakten wij gebruik van het door de ganzen veroorzaakte netwerk van 'junglepaderi. De op hoopjes bijeengebrachte ganzeneieren deden vermoeden dat lieden met een minder to lerante attitude jegens ganzen, de plaat ook aan deden. Hoe dan ook, duidelijk werd dat de Sas senplaat een belangrijk broedbolwerk vormt voor de 's zomers in het Hollandsch Diep aanwe zige Grauwe Ganzen. Paren met pullen begeven zich vanaf de Sassenplaat naar geschikte foera- geerterreinen langs de oevers van de Sassenplaat. Het jaar daarop troffen wij veelminder Grauwe Ganzen aan.Opl9mei 2004 wèl weer veel verlate nesten met eieren, maar het veel ijlere netwerk aan ganzenpaden duidde op een geringere pre sentie. Was dit het gevolg van de verstrekte af schotvergunningen voor Grauwe Ganzen, voor plaatsen waar akkerbouwers in het zomer-half- jaar ganzenschade aan de gewassen claimen? In ieder geval zal onder druk van de locale agrari sche lobby, Deltanatuur bij de inrichting van de polder Buitenlanden speciale, maar wel gans- vriendelijke voorzieningen treffen om daar de Grauwe Ganzen met hun pullen buiten de deur te houden. Deze onder Strijensas in de Hoeksche Waard gelegen polder, zal in het kader van het Deltanatuur APL-project worden ontpolderd. Door de ligging tegenover de Sassenplaat vrezen de boeren een verhoogde toevloed van ganzenfa- milies, afkomstig van de Sassenplaat. Gelet op hetgeen zich elders langs het Hollandsch Diep af- speelt.is voor die vrees begrip op te brengen. Gans anders dan verwacht Hoe heeft de milieugok van Tom Lebret uitge pakt? De destijds geformuleerde doelstellingen vergelijkend met met de actuele situatie, in feite voortreffelijk! Natuurlijk, op het oostelijk deel kwam struweelvorming.maar met als bonus broe dende Lepelaars! En dan de Grauwe Ganzen. Anserofiel Tom Lebret zou zijn ogen uitkijken. Toen de plannen voor de 'nieuwe' Sassenplaat vorm kregen, bevonden wij ons in het diepst van de roofvogelmisère. Nu Haviken op en/of rond de Sassenplaat en men behoeft vandaar de telescoop maar richting Moerdijk te dirigeren om een be- 98

Sterna | 2004 | | pagina 20