ting Kooiweg te gaan, deze over gestoken richting zandwallenreservaatje van het Z.H.L. via Marij- keweg Ireneweg rechts stukje Kooiweg in en ver volgens via de zandwallen terug naar de zandweg aan de Dijkstelweg. Op een van de zandwallen aan de oostkant van de zandweg werd wederom een vegetatie-opna me gemaakt. Het betrof een zandwal met de expo sitie op het zuiden, hier werd op een stukje van twee bij twee meter een zevental holletjes van Veldkrekels geteld. Tijdens de eenmalige inventarisaties werden alle zingende mannetjes zo nauwkeurig mogelijk op de kaart ingetekend.de vraag blijft wel hoeveel aanwezige mannetjes er op dat moment zongen. Dus wat de werkelijke aantallen waren kan geen sluitend antwoord worden gegeven, wel zegt het heel veel over de verspreiding van de Veldkre kel in het zandwallengebied. Overige waarnemingen Op de Kleistee een zandwallenreservaat van het Zuidhollands Landschap, werd door Gerard op 30 april een inventarisatie gehouden,wat 25 ex. opleverde. Op een aangrenzend weiland, dat sinds kort bij de Kleistee hoort, werden ook reeds 4 ex. aangetroffen. Inde "tuin" van Wout Visser aan de Julianaweg, die als schraalgrasland beheerd wordt, werden minimaal 15 ex. gehoord. Buiten het zandwallengebied zijn slechts twee waarnemingen bekend: 1 zingend ex. in de Mid delduinen, half de jaren negentig (mond. med. M. AnnemaEen tweede waarneming komt van de Westduinweg, hier hoorde George in juni 2004 een exemplaar zingen in de berm tegenover de minicamping van de Jong. Aantal waargenomen Veldkrekels Route A 31 Route B 21 Kleistee 25 Visser 15 Overige 4 Tot slot De inventarisatie van de Veldkrekel heeft meer vragen opgeroepen dan beantwoord, zoals hoe is de Veldkrekel ooit op Goeree en Schouwen geko men daar het diertje niet kan vliegen, misschien als nymf aan een vogel 'VXWK - ï-i.tKSf Veldkrekel, mannetje. Foto:J.Braber. Is de krekel thans talrijker dan vroeger of juist niet? Er wordt al snel gezegd "vroeger waren er veel meerwij weten het niet. Waarom komt de soort alleen maar binnen het zandwallengebied voor? Is het de kleinschalig heid of de temperatuur van de zuid- en westhellin gen die warmer zijn, het is per slot van rekening een warmteminnaar. Heeft de zuurgraad van de grond er mee te maken? Het zandwallengebied is kalkarm. Behoud van de Veldkrekel Om de Veldkrekel in de toekomst binnen het zandwallengebied te behouden, is een aantal zaken van belang. Allereerst dienen de zandwal len waar Veldkrekels zich ophouden in de toe komst vrij van houtige gewassen te blij ven. Verla ten akkers dienen jaarlijks gemaaid en gehooid te worden. Paardenweitjes hebben over het alge meen geen hoge natuurwaarde, maar ze kunnen een bijdrage leveren aan het behoud van de Veld krekel wanneer een extensieve beweiding wordt toegepast. Zelfs Mollen kunnen ons inziens een bijdrage leveren. Ze brengen zand naar boven, wat verjon ging en openheid tot gevolg heeft. Het kale zand warmt sneller op dan de bodem tussen de vegeta tie. Literatuur Kleukers, R.M.J.C., E.J. van Nieukerken, B. Odé, L. P.M. Willemse& W.K.R.E. van Wingerden. 1997. De sprinkhanen enkrekels van Nederland (Orthoptera) Ne derlandse Fauna 1.Nationaal Natuurhistorisch Museum, KNNV Uitgeverij EIS- Nederland, Leiden. 19

Sterna | 2004 | | pagina 21