weer enigszins op orde is. In 25 jaar hebben zich grote veranderingen voorgedaan in de stand van de vogels. Hierbij is in dit geval, vanwege het j aargetij de waarin de tellin gen worden gehouden, altijd sprake van winter vogels. Sensationeel is de uitbreiding van het aan tal ganzen geweest. Brandgans, Grauwe Gans en Kolgans zijn veel talrijker geworden. Afgelopen winter werd bijvoorbeeld op de Slikken van Flak- kee een groep van 23.500 Brandganzen waarge nomen! Ook het aantal Grauwe Ganzen is ver veelvoudigd. Dit is mede een gevolg van het broeden van deze soorten op en rond het eiland. Het toenemen van het totaal aantal ganzen, is ui teraard ook van invloed op de uitbreiding. De roofvogelstand is in de afgelopen jaren toe genomen. Bij het begin van de systematische tel lingen was de roofvogelstand zich juist een beetje aan het herstellen van de opgelopen klappen in de jaren '60. Tegenwoordig doen vooral de Buizerd en in sommige jaren de Torenvalk het goed. De Havik is zelfs een soort die erbij is gekomen. En wat te denken van de Slechtvalk. Deze prachtige vogel is een vertrouwde verschijning op het eiland geworden. Maar het waarnemen van vijf Slecht valken binnen een half uur sloeg alles. Indruk wekkend is het verschijnen van de Zeearend op en rond het eiland. In het begin van onze tellingen werden slechts enkele Eksters waargenomen en dan vooral op Goeree. De laatste jaren worden vele honderden Eksters vastgesteld. Onder ons gezegd en gezwe gen niet tot een ieders tevredenheid, maar dat is een discussie die ik hier nu even laat rusten. De Zwarte Kraai heeft ook zijn slag geslagen en gaat gelijk op met de Ekster. Minpunt is het ontbreken van de Bonte Kraai in de laatste j aren. Er zijn geen berichten, dat het slecht gaat met deze soortmaar ze hebben hun winterkwartier in noordelijker en oostelijker richting verplaatst. Verbeelding Iedere teller heeft zo wel zijn of haar herinne ringen aan speciale gebeurtenissen tijdens tellin gen. Het zien van 70.000 Goudplevieren op de Slikken van Flakkee spreekt tot de verbeelding. En de haast die gemaakt werd om een Grote Trap op te sporen in het eigen telgebied. Een der gelijke vogel kun je moeilijk over het hoofd zien, maar onze tellers hebben 'm toch gemist. En nog nooit een Ijsvogel gezien te hebben, waar dan ook, en vervolgens zo'n blauwe schicht te zien vlak bij huis in het haventje van Battenoord. En de dag dat enkele (tropische) Flamingo's zich op het ijs van de Grevelingen bevonden. En de enorme consternatie die roofvogels onder watervogels veroorzaken. En het gelijktijdig wenden en keren van grote vluchten vogels tegen een winterlucht En het zien van een koppeltje prachtige Patrij zen in de sneeuw. En het opmerken van Ransuilen in bomen en dat deze vogels in alle rust terug zitten te kijken. En alle kluiten die we in het verleden voor vo gels aanzagen, tot de verrekijker of de telescoop ons uit de droom haalde. En Eksters namen de afgelopen 25 jaar op Goeree-Overflakkee sterk toe. Afgenomen vervolging en een toename van bos jes en struweel zowel binnen- als buitendijks zijn daarbij belangrijke factoren. True Henk Harms en

Sterna | 2004 | | pagina 24