onze vaste aannemers van dit milieuonvriendelij ke spul, moeten we teleur gaan stellen. Voor velen ware de vreugdevuren het hoogtepunt van de ac tiedagen. Gelukkig nemen de gemeenten deze taak met de versnipperaar over. Eind 1999 nemen we de wilgen langs de Vliegers in Middelharnis over van SBB. In opdracht van Staatsbosbeheer brengen we samen met een aannemer de poel in het Bunkerbos weer in goede staat. Opslag van wilg en braam wordt weggehaald, bomen ge snoeid en poel uitgebaggerd. Al die jaren zijn de vrijwilligers bij Landschapsbeheer Zuid-Holland verzekerd. In 2000 wordt de Arbo-wet ook voor vrijwilligers in Natuur en Landschap geïntrodu ceerd, welke per 1 januari 2003 in werking treedt. In dit jaar zijn er geen werkzaamheden verricht. Een aantal leden is op cursus geweest voormotor- zaag, bosmaaier en EHBO. Gelijktijdig moest er voor alle projecten een risico-inventarisatie en evaluatie-plannen worden gemaakt. Het laatste nieuwe project dat we kunnen toevoegen aan de lijst is de Westhoofdvallei. In de komende jaren proberen we hier onder andere de zandhagedis terug te krijgen, door de opslag van duindoorn weg te halen. Tot het jubileumjaar van de vereni ging is er veel werk verzet door de leden. Zij heb ben zich voor ruim 5200 uur, of ruim twee en half jaar werk voor één man, ingezet voor het behoud van natuur elementen op het eiland. Toch goed voorruim€ 130.000,00! Wat ons zorgen baart is, of we ons werk kunnen blijven uitvoeren. De groep vrijwilligers is nage noeg dezelfde als 15 jaar geleden. Duidelijk moge zijn dat zij bij het volgende jubileum geen actief lid van terreinbeheer zullen zijn. Voor de vereniging de schone taak jonge enthousiaste leden te zoe ken en op te leiden voor dit soort werkzaamhe den, die veel voldoening schenken. Boven: Hooien van de Trambaan te Stellendam. Onder: Afzettten van de bomen op een elzenmeet te Ouddorp Foto 's: Kees van 't Zelfde.

Sterna | 2004 | | pagina 32