De Val: Van natuur naar recreatie en terug De Val ligt er anno 2004 nog rustig bijFoto. Jos Hendriks een procedureel geval van tijdwinst Jos Hendriks; Coördinator Planologie en beroepschriften Een van de eerste stappen van NLGO op het pad van de inspraak van de ruimtelijke orde ning, is gezet voor het behoud van het gebied De Val (aan de zuid rand van de Kop van Goeree, grenzend aan de Preekhilpolder). Dit artikel gaat in op de procedurele kant van een planologisch bedreigd gebied De Val De Val is een kleinschalig gebied, voornamelijk bestaand uit een kom met gorzen in de Grevelin- gen, met zowel natuurwetenschappelijke, land schappelijke als cultuurhistorische waarden. Het gebied ligt op de grens van duinzandgronden in het westen en de wat lager gelegen kleigronden in het oostenOok wel genoemd de 'vervlogen duin zanden'. Feitelijk nog herkenbaar 'oud land'. De Val ligt niet op zich,maar ligt ingebed in een groter gebied met o.a Preekhilpolder en een aantal inla gen. Dit laatste maakt dat de variatie in biologisch leven (biodiversiteit), binnen het gehele gebied, groot is. Dit geldt zeker voor de avifauna, waar het gebied een wisselfunctie biedt met het binnen- dijkse gebied (vooral in de winter, bij harde wind. vinden veel watervogels in De Val een goede be schutting). Maar ook voor de fauna, met als klin kende vertegenwoordigers van de laatste: Noord se woelmuis. Heikikker, Levendbarende hagedis en een aantal vlindersoorten. Maar zeker ook de vegetatie is de moeite waard. Een telling in 1978 over het gehele gebied, wees op ca 250 soorten. Dit mag vrij uniek genoemd worden. Door de aanleg van de rondweg om Ouddorp heeft het gebied een grote gedaantewisseling on dergaan. Toch heeft De Val haar waarde behou den, ook al had dit geen haartje gescheeld en heeft de tij d in haar voordeel gewerkt. Planologische historie In het kader van de afsluiting van de Grevelin- 31

Sterna | 2004 | | pagina 33