Mede dankzij de taaie vasthoudendheid van deVNLGO is de Va] en de aangrenzende Preekhilpolder een recreatieve ontwikkeling bespaard gebleven en kan men hier nog steeds de rust ervaren .Foto: Kees de Kraker. activiteiten. Maar de eindconclusie van VROM laat niets aan duidelijkheid te wensen over: con cluderend acht ik de beroepen ongegrond. Ook bij de Raad van State is het mogelijk om een ingediend bezwaar toe te lichten. Die gele genheid werd ons op 6 december 1985, aanhet 'pa leis van de Raad van State aan de Kneuterdijk te Den Haag geboden. Op 24 oktober krijgen we echter bericht dat de openbare zitting tot nader order is uitgesteld. Op 16 december 1985 stuurt de Raad van State ons een nieuwe uitnodiging: 17 maart 1986,zelfde plaats, andere tijd. Weer een moment op pleitnoti ties te schrijven. Dat doen ook de St. NLGO en de St. ZHL. Onze pleitnotitie krijgt getiteld: De laat ste "wanhopige" poging om een waardevol na tuurgebied te redden. Een zitting van de Raad van State is altijd iets bijzonders. De Commissie die de bezwaren aan hoort bestaat uit een of meer Raadsheren (meest al oud ministers en kamerledeneen griffier en enkele ambtenaren. Het aardige van de Raad van State is. dat er veel minder politieke overwegingen of afwegingen worden gemaakt. De discussie tussen de bezwaar den en de raadsheren is vaak heel levendig. De Raadsheer die voor deze zitting was 'uitver koren', oud-minister van Onderwijs en oud-voor zitter VNO, Chris van Veen, was echter niet sterk ingevoerd in natuurontwikkeling. Hij ging zelfs zo ver dat hij de vraag stelde of bepaalde organismen van de wereld zouden verdwijnen als het plan door zou gaan. Daar heb je natuurlijk geen ant woord op, maar 't geeft wel een slecht (voor-) ge voel. Het tij tegen, maar de tijd mee Op 5 augustus 1986 komt dan de langverwachte en gevreesde brief van Hare Majesteit: Beatrix, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, enz, enz, enz. beschikken bij dit besluit dat het plan Ons met deze opzet en met de geprojecteerde inrichting, aanvaardbaar voor komt. Hieruit vloeit voort dat de beroepen ongegrond zijn. w.g Beatrix en w.g. E.H.T.M. Nij- pels. Minister van VROM Inmiddels had de WVS Goeree afgezien van een ontwikkeling van de Jachthaven in de Val en besloten een nieuwe aanvraag voor uitbreiding van de Jachthaven Ouddorp in te dienen. Dat heeft niet geheel onze instemming, maar tegen de afweging voor het behoud van de Val moeten ook wij water bij de wijn doen. De tijd van 1981 tot 1986 heeft in ons voordeel gewerkt. Kortom: het veilig stellen van een waar devol gebied vraagt een lange adem. Soms heb je het tij tegen, maar de tijd mee. Voor De Val bete kende dit een ontwikkeling vannatuur naarrecre- atie en terug. Inmiddels is dit laatste ook vastge legd in het bestemmingsplan van 1994. 35

Sterna | 2004 | | pagina 37