Bollenveld (Irissen) langsde Zeepeduinen eiken. Veel elzenmeten zijn tussen 1900 en 1920 voor de bollenteelt en tussen 1920en 1950voorde aanleg van boomgaarden gerooid. De geschiede nis van het Boeyes Bosch laat deze ontwikkeling goed zien. Er zijn vrijwel geen foto's van het ty pisch Schouwse landschapselement elzenmeet gemaakt! Eén van de duintoppen achter de fruitbomen zien we ook op de mooie foto van een veld irissen met werkende bollentelers. Ze komt uit de bro chure 'De economische ontwikkeling van Schou wen en Duiveland', uitgegeven door het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland (1960). Wat was het landschap tussen de Hogeweg en de duinen hier toen nog open! In de jaren '60 werd daarna veel land in de binnenduinen in gras land omgezet.dat toen kennelijk het meest renda- Bij het groepje op de voorgrond zien we verder Jo Bekker (met werkschort) en haar kinderen, waarbij ook een baby! Aan de rechterkant van de foto ligt het Boeyes Bosch. Daar was elzenbos om gezet tot bollengrond en teelde Kees Bekker tul pen en narcissen. Later lag er het fruitbedrijf van J.P.C. Boot, die van 1965 tot 1973 voorzitter van de Vogelwacht was.Tegen het Boeyes Bosch aan zou in 1937 door Jhr. van Citters de villa Schouwen- burgh worden gebouwd. De fraaie prentbrief kaart, uitgegeven door Piet Ochtman in Zierik- zee, toont ons een interessant moment in de geschiedenis van het gebied. Het is de moeite waard dit uitzichtspunt in het huidige landschap te zoeken! Behalve akkers en bollenland was er nog ander bodemgebruik in de binnenduinen en dat zien we op de volgende afbeeldingen. Ze komen uit het boekje 'Uit schor en slik hun land', uitgegeven door de Kring Zeeland der Nederlandse Fruittelers Organisatie (1951). Onder de -niet zo scherpe- foto's staat: 'Elzenmeetje in het Schouwse duinlandschap nu vruchtbomen tot aan de duinen'. We zijn hier ter hoogte van de boerderij Molenberg en kijken in noordwestelijke richting naar de duinen. Een elzenmeet bestond uit een aantal langgerekte 'meetjes' die in gras lagen en waarop in twee van de zeven jaren rogge werd verbouwd. Langs de greppels tussen de meetjes stonden elzen die om de zeven jaar werden gekapt. De takken werden tot bossen musterdsgebonden en als brandstof voor het stoken van de bakkersovens verkocht. Het is op de foto goed te zien dat de elzen pas een paar jaar zijn uitgelopen. De boeren gooiden de modder uit de greppels als organische mest op de meetjes of 'duinakkerweilanden'. Elzenmeten waren vaak door houtwallen omge ven. Daarop stonden wilgen of 83

Sterna | 2004 | | pagina 5