Huiszwaluwtelling 2004 Huiszwalunesten tegen de boerenschuur van C.J. Almekinders bij Sluis (Z-VL). Let eens op het platte lichaam van de weg-vliegende zwaluw. Daarmee kunnenze makkelijk door de smalle nestopening. Alleen oudere nesten met een wijde opening kunnen door mussen gekraakt worden. Foto: Kees de Kraker. Gijs van den Ende Al tijdens het tellen van de Huiszwaluwnesten in de diverse woonkernen op Schouwen- Duiveland viel het de waarnemers op dat er bijna overal meer bewoonde nesten waren dan de vorige twee jaar. Op oude nestlocaties, waar al jaren geen broedgevallen meer werden vastgesteld, zagen de tellers nu opgeknapte of totaal nieuwgebouwde nesten met jonge Huiszwaluwen erin! Ook was er een opmerkelijk aantal vestigingen op nieuwe locaties. In totaal werden 462 bewoonde nesten aangetroffen. Dat waren er 65 meer dan in 2003 en betekent een toename van 16,4%. Ook landelijk gezien blijkt het een goed Huiszwaluwjaar te zijn geweest. Weer en fenologie De eerste Huiszwaluwen werden op 16 april bij een grote kolonie in de buurt van Nieuwerkerk gezien. Het was een paartje dat poolshoogte kwam nemen bij het oude nest. In deze kolonie werd al vrij snel tot nestelen overgegaan. Het weer in april was gunstig; zacht en zonnig. Mei daaren tegen kenmerkte zich als een droge maand. Voor Huiszwaluwen is dat niet goed; veel plaatsen waar natte klei voor nestbouw kan worden verzameld verdrogen dan. De bewoners van het pand aan de Capelleweg waaraan zich een kolonie van 36 nes ten bevindt kennen dat probleem al jaren en zor gen er in droge tijden voor dat de klei-verzamel plaatsen rondom het huis nat blijven en er vol doende bouwmateriaal beschikbaar is. De zomer van 2004 was de natste van de laatste vijftig jaar. De gemiddelde temperatuur was met 17°C iets boven normaal. Op veel locaties werden tweede broedsels vastgesteld, zodat het vermoe den bestaat dat de reproductie goed is geweest. Eind september waren de meeste Huiszwaluwen al van het eiland verdwenen en onderweg naar zuidelijker oorden. Op de trektelpost te Westen- schouwen werden op 5,19 en 26 september re spectievelijk 2,4 en 6 Huiszwaluwen genoteerd. 106

Sterna | 2004 | | pagina 28