Actief terreinbeheer Poldersbos te Ouddorp. Foto:Kees van 't Zelfde. Kees van 't Zelfde, Coördinator Actief Terreinbeheer Bijna net zo lang als de vereniging bestaat zijn we al bezig met terreinbeheer. Terreinbeheer is een wezenlijk onderdeel van de vereniging geworden. Terug kijkend moeten we gelukkig con stateren dat veel opgepakte projecten in de tachtiger jaren nog steeds in uitvoering zijn. Als we geen onderhoud hieraan zouden plegen, verdwijnen deze elementen in het landschap door gebrek aan geld en tijd van de eigenaren. Wat ons al ruim twintig jaar bezig houdt zijn de vrijwilligers die het moeten uitvoeren. een groot aantal projecten opgestart. Aan de Wel- lestrijpsedijk in Dirksland werden op verzoek van SBB de populieren opgesnoeid. Een steilwand voor Oeverzwaluwen in Stellendam hersteld en de eerste doorgeschoten wilgen aan de Krammer- weg geknot. Op deze laatste locatie zijn we tot 2000 werkzaam geweest. Nu zijn er nieuwe wilgen geplant. De wilgenhoutrups heeft er 15 jaar over gedaan om ze echt helemaal neer te leggen. Voor de vereniging was dit een groot project, meer dan 100 bomen met kruinen tot 15 meter hoog. Van alles werd er gedaan om de vrijwilligers te lokken. Koffie, brood, erwtensoep en zelfs een jonge klare was er op het werk te krijgen. Vingerbalk, motorzaag en bosmaaier In 1982 heb ik het werk van Ferry overgeno- Koffïe, brood en erwtensoep De groep is en blijft klein, met een enkele uit zondering op een actiedag. Die dag staat nog hel der op het netvlies, januari 1985. Voor het eerst zijn we bezig in het Bunkerbos (toen SBB en nu NM) in Ouddorp, om hier een oude Elzemeet in ere te herstellen. Met 25 vrijwilligers zijn we aan het zagen, de greppel aan het uitgraven, braam aan het weghalen en leggen een groot vreugde vuur aan. En dit alles met prachtig weer. De allereerste actiedag is in november 1980. Uit het verslag blijkt dat er met 7 vrijwilligers een wei land in de Preekhilpolder wordt afgezetbraam en kruipwilg wordt er weggehaald. Dit alles ter be vordering van de groei van de orchideeën. Het afval werd verbrand. In 1981 werden er onder leiding van Ferry Kuyk 28

Sterna | 2004 | | pagina 30