Landschap 19 toen De smalle binnenduinen tussen Haamstede en Westenschouwen Foto en uitgave:Firma Piet Ochtman Zierikzee (ca. 1923) Frans Beekman Tussen Haamstede en Westenschouwen lopen de Burghseweg en de Hogeweg. In de richting van de duinen bevindt zich naast deze wegen een smalle strook binnenduin, die vanouds onder de duinpolder Westeren Ban viel. Naar de kleipolders toe gaat het land langzaam naar beneden en duikt al snel onder de lijn tot waar in 1953 het stormvloedwater kwam. De bin nenduinen ontkwamen aan deze overstroming, maar werden later wel 'overspoeld' door de verblijfsrecreatie. We halen hier het verdwenen landschap langs de duinen aan de hand van een paar foto's en een kaartje in de herinnering terug. Vanaf de rand van de Zeepeduinen overzien we eerst deze smalle strook. De binnenduinrand is door de eeuwen heen met helm beplant en groei de daardoor omhoog. De rand is tussen de 5 a 10 meter hoog en er zijn ook enkele toppen van 20 meter NAP. De foto laat het uitzicht op een licht bewolkte dag in de richting van de Oosterschelde zien. Op de duinrand zitten in het kale zand (met helm en zandzegge) een paar jonge mensen. De meisjes links zijn Dina Romeijn uit Noordgouwe en haar nichtje Maatje Romeijn uit Burgh. Met hulp van hun geboortejaren (1909 en 1911) en ge schatte leeftijd moet de foto in 1923 zijn gemaakt. Ook zien we de oude kerktoren van Burgh nog die op 25 september 1924 zou afbranden. Het cultuurland wordt tegen de wind be schermd door een singel van elzen onderlangs de duinen. De schoven rogge geven aan dat het au gustus is. Achter deze akker zien we een bollen schuur van kalkzandsteen, de watertoren van de RTM en in de verte de molen van Hartog aan het begin van de Meeldijk. 82

Sterna | 2004 | | pagina 4