Op stap Spitfire Beladen met telescoop, stoeltje en rugzak beklommen Ben en ik woensdag 31 maart 2004 bij Breskens de dijk, naar de telpost. Om kwart voor acht 's ochtends waren wij niet de eersten. Veel bekende gezichten en de vertrouwde gespreksonderwerpen. Over vogels, het weer en over de kwalijke consequenties door veranderingen bij het pontveer uit Vlissingen. Natuurlijk het meest over het weer en de twijfels van vorige avond, na het aanhoren van de weersvoor spelling: 'morgen naar Breskens of niet?' Omdat uit die discussies blijkt niet de enige te zijn met soms aarzelingen om te gaan, luister ik graag naar die gesprekken. Want het gebeurt! Op grond vaneen miserabel weerbericht komt het tot een besluit maar thuis te blijven. En de volgende dag vermeldt het DeltaVogelNet dat er Lach- sterns en een Steppenkiekendief voorbijkwa men... o zo mooi.Vlak langs de telpost! 'Je moet voor Breskens naar het weerbericht van België kijken', was die ochtend het advies van de een. 'Ja, maar je weet hoe het gaat. Iedere dag pakt het weer toch anders uit dan ze voorspeld heb bende verzuchting van een ander. 'Neem altijd het zekere voor het onzekere. Komt er oostenwind, gooi dan alles plat en ga', raadde een op de telpost vergrijsde vogelaar ge decideerd aan. 'Makkelijk praten', zegt Leon Boon wat mees muilend. De afgelopen week stond ik al driemaal 's ochtends om half vier op. Ik raak aardig van de leg. En nu wil ik vanmiddag natuurlijk ook naar die Hopop Walcheren',voegde hij erwal bezorgd aan toe. Die zorg gold natuurlijk het probleem dat tijdens zijn descentenaar Walcheren,op Breskens nog iets spannends voorbij zou kunnen komen. Zo gaat het nog een poosje door, tot de passe rende vogels aanleiding geven tot puntige kantte keningen,zoals: 'Groot beest. Iets appelvinkachtigs...!' En dan: 'Nee, toch een Kneu' 'Geeft niets', stelt iemand gerust. 'Je kan niet vroeg genoeg roepen watje ervan denkt'. Tevredenheid bij passerende Boerenzwalu wen. Oeverzwaluwen, Gele Kwikstaarten. Boom piepers, voor velen de eerste van voorjaar 2004. Kort na een Beflijster de roep van overkomende Kruisbekken, die het Breskense kernkader óók prompt weet op te pikken. 'Witbandkruisbek' roept het prominentste kernkaderlid van Breskens. En hij voegt eraan toe duidelijk de twee witte vleugelbanden te hebben gezien. 'Wel ja, gooi hem er maar gelijk in', reageert ve teraan Eric Marteijn.Breskens-teller van het eer ste uur. Napraten over de Witbandkruisbek. Daarna wordt het even rustiger. Er komt koffie met toebehoren voor de dag en voortzetting van de debatten over vogels. In de Westerschelde Bruinvissen. Stoppende toeristen, verbaasd over die drom lui met optiek op de dijk. krijgen allen antwoord, ook als de vraag 'wat doenjullie hier?', gesteld in verschillende talen en dialecten, op feldwebel-achtige toon wordt gesteld. Net over half elfde uitroep 'Smelleken'. direct gevolgd door 'en hij zit achter een Veldleeuwerik aan'. De volgende minuten volgt de groep en bloc het adrenalinewekkende schouwspel van de Smel die een leeuwerik probeert te bemachtigen, een gebeuren dat extra luister krijgt omdat het zich af speelt boven de wijde monding van de Wester schelde, tijdens een grandioze voorjaarstrek-och tend. Na bijna verticale stijgingen, tot vrijwel uit zicht zo hoog, en een paar seconden later weer net boven het maaiveld, stoot de valk steeds opnieuw op de leeuwerik, die alsmaar de dans weet te ont springen, wel dertig maal achtereen. Bij iedere ontsnapping stijgt uit het groepje vogelaars een 'neeeee...' op, gelijk het koor dat lieden ten beste geven in een voetbalstadion na een gemist doel punt. Bij één zo'n ademloos snelle duik mompelt een vogelaar 'going down, going down.een wat sinistere, maar wel te plaatsen toespeling. Maar de Smel krijgt de leeuwerik niet te pakken, althans niet tot het moment dat beide achter de vuurtoren verdwijnen. Bij de vogelaars een diepe zucht waarmee de spanning zich ontlaadt. Omdat schrijvers leeftijd er eentje is met herin- 12

Sterna | 2005 | | pagina 14