paartje nestelende Zwarte Sterns, voor deze soort wel een heel afwijkend habitat. In de bosstrook langs de Volkerakdam huisde een Havik. Staatsbosbeheermedewerkers von den in mei bij het nest een geslagen Rosse Grutto in volledig zomerkleed. Rond 700 Knobbelzwa nen ruiden in het Ventjagersgaatje. Evenals in na zomer 2003 verschenen op het eiland Ouweneel een drom Casarca's. Reuzensterns waren er meer daninvorigejaren,op7augustuszelfs7 (med. Jan Groen). Met maximaal 700 Grutto's op 16 juni, eveneens geteld door Jan Groen, bleven de Grut to's ver onder de aantallen van vorige zomers. De door Staatsbosbeheer begin 2004 op het eiland Zwarts geplaatste visarendpaal bleef onbezet, al thans voor wat betreft Visarenden. Wèl troonde af en toe een Nijlgans op het nest. En tot slot: binnen de vogelwerkgroep Hoeksche Waard bleven de meningen verdeeld over het al dan niet broeden van Slechtvalken in de kast op het Hellegatsplein. In ieder geval waren het gehele seizoen rond de kast Slechtvalken te zien. Westplaat Buitengronden In publicaties over de Westplaat Buitengron den doet Deltanatuur voorkomen alsof men 'een deel van de inpoldering van 30 jaar geleden onge daan gemaakt heeft'. Dit is onjuist. In de 'Grote Historische Atlas van Nederland 1839-1859'staat de Westplaat al aangegeven als een omkade gras landpolder buiten de hoofdwaterkering. Toen in 1970 enkele dagen voor de haringvlietsluiting op de Westplaat grasland werd gescheurd, leidde dit tot commotie. Immers, om scheuring te voorko men verklaarde De Haag daags na sluiting op bui tendijkse graslanden de natuurbeschermingswet van toepassing, voor een deel van de Westplaat dus te laat. Gesproken werd over lekken in Den Haag. Het wekt voldoening dat 34 j aar na dato het gescheurde deel van de Westplaat toch 70 hectare natuurgebied werd. Met kreken en geulen in open verbinding met het Haringvliet en behoorlijke niveauverschillen oogt het gebied goed.Met plan nen voor de Zuiderdieppolder is Deltanatuur inmiddels aardig op streek. Voor dit project stu deert men op een brakke of een zoute variant. Eenmaal gerealiseerd en met effectuering van het kierbesluit, zal langs de noordrand van Goeree- Overflakkee een grootschalig intertijdengebied (terug)gekomen zijn. Een goed vooruitzicht! Zomer 2004 broedden er die vogels die men op een net 'opgeleverd' natuurgebied mag verwach ten. Bij het Haringvliet-springtij van 25 juni 2004 kwam vrijwel het gehele gebied onder. Vanuit de vogelkijkhut was te zien hoe Kleine Mantelmeeu wen en Zilvermeeuwen klutenpullen uit het water schepten. Op de tegenover liggende Slijk- plaat huisden zomer 2004 volgens het RIKZ 546 De pas ingerichte Westplaat bleek erg aantrekkelijk voor Kluten. Deze fraaie vogels brachten hier,ondanks depredatie door grote meeuwen, heel wat jongen groot. Foto: Henk Harmsen.

Sterna | 2005 | | pagina 23