paren Zwartkopmeeuwen,69 paren Dwergsterns en 84 paren Grote Sterns, de laatste voor het eerst na ruim 40 jaren in Nederland in een kolonie om geven door zoet water. Weliswaar is ook in deze Westplaat-vogelkijk- hut bij het hanteren van de telescoop gymnastiek nodig een prijs voor de vogelaar die de ideale vogelkijkhut ontwerpt! maar desondanks waren er plezierige momenten te beleven: 225 Wintertalingen op 13 oktober 2004 wekten asso ciaties met het tijdperk van vóór 1970. Op die dag joeg er ook een onmiskenbare Lannervalk, onge- ringd. Herkomst...? Op 14 november was er een Zeearend (med.T. Elzerman). Leuk voor Deltanatuur natuurlijk. Maar toch! Veelzeggend is het interview met Dick van Vliet, pachter op de Westerse Laagjes, de lange buiten dijkse graslandstrook aan de zuidkant van de Hoeksche Waard, langs het Vuile Gat. Van Vliet begon ter plekke in 1994 met natuurbeheer. Maar zelfs met het zwaarste pakket maatregelen dat de provincie vergoedt, kwam er geen (weidejvogel bij. Na overleg met vogelaars en toestemming van de eigenaars kwam van Vliet met een eigen be heersplan: drie hectare plasdras-zetting. Het ef fect was verbluffend. De vogels stroomden toe. Van Vliet, de provincie, het beheerskantoor Ver hagen Rentmeester, vogelaars en vooral de vogels zijn enthousiast. Op de Oosterse en Westerse Laagjes wordt deze beheersvorm nu op verschil lende plaatsen toegepast. Wilt u broedende Grut- to's.Tureluurs en Kluten zien.kijk eens voorzictig over de buitendijk ten oosten van Nieuwendijk. U kunt er ook terecht voor Bosruiters, Temmincks Strandlopers en Zomertalingen. Ga dan ook kij ken bij de Tiendgorzen, ten westen van Nieuwen dijk. een project van Deltanatuur. U zult dan be seffen waarom Dick van Vliet lachend zegt:'Ik wil Deltanatuur wel adviezen geven. Dit zoeken ze toch?' Ganzen Op 8 september 2004 hield de Wildbeheereen heid Hoeksche Waard in Goudswaard een gan- zensymposium. Centraal op deze bijeenkomst stond ganzenschade aan het gewas. Belangrijke gast was landbouw- en natuurminister Veerman, dankzij diens boerderij tussen Goudswaard en Piershil hier voor eigen publiek. De discussies gin gen zowel over overzomerende als overwinteren de ganzen, waarbij de door jagers en/of boeren naar voren gebrachte punten model zullen staan voor elders in de Delta en daarbuiten gehoorde kritiek. Op haar beleid jegens zomerganzen liet men zich tegenover de provincie Zuid-Holland afkeurend uit. In alleen al de noordelijke Delta gaat het om circa 30.000 Grauwe Ganzen, Brandganzen, Soepganzen, Canadaganzen en Nijlganzen. Opgemerkt werd dat de zomergan zen ook tijdens het winterhalfjaar in de Delta ver blijven, een vaststelling die in grote lijnen j uist is. Wederom viel te beluisteren dat de activiteiten van Deltanatuur leiden tot ganzenfokkerijen. Op het tijdstip van het symposium waren de meeste provincies nog niet gereed met de aanwij zing van hun ganzenopvanggebieden; minister Veerman deelde mede dat 55.000 van de voorzie ne 80.000 hectares vaststonden. De rest zou vol gen in winter 2004-2005. Kort na de Goudswaard- se happening werd bekend dat voor 2004-2005 de interimregeling van 2003-2004 van kracht zou blijveneen bewijs temeer dat Den Haag najaar 2003 met haar maatregel lichtzinnig over één nacht ijs ging. De aan te wijzen opvang bestaat uit zowel gras- als akkerland. Om de provincies be hulpzaam te zijn met de aanwijzingen, kwam SOVON najaar 2004 uit met een 'Atlas van gan zen, zwanen en Smienten in Nederland', samen gesteld in opdracht van Vogelbescherming Ne derland. Deze atlas geeft een overzicht van de meest bezochte terreinen. Omdat bezoek van ganzen aan akkerbouwgrondem in belangrijke mate afhankelijk is van de aanwezigheid van oog- stresten, is de waarde van het in de atlas aangege ven akkerland discutabel. Veel is er te doen over het handhaven van jacht op ander wild in de ganzenrustgebieden. Daartoe kondigde de minis ter een reeksje beperkende maatregelen aan, te vinden op de website van het Ministerie. Afwach ten is of het of deze maatregelen afdoende, uitvoerbaar en te controleren zijn. Hoe dan ook, het ziet ernaar uit dat nog heel wat jaren zullen voorbijgaan eer zowel ganzen als mensen Den Haag lof kunnen toezwaaien voor een ganzenbe- leid waarmee alle betrokkenen in hun sas zullen zijn vooral de ganzen Terug naar de Goudwaardse happening, waar een van boeren wees op de ongerijmdheid dat de bezitters en/of beheerders van natuurterreinen niet de verplichting krijgen een deel van de be- 22

Sterna | 2005 | | pagina 24