De Slikken van Flakkee-zuid vormen een uitgestrekt gebied,begraasd door Fjordenpaarden en Heckrunderen. Kievit en Veldleeuwerik kwamen hier in grote aantallen voor. Foto:Kees de Kraker. merkelijke resutaten opgeleverd. De broedvogelgegevens hebben een aanvul lend inzicht gegeven op het punt van struweelvor ming in de Grevelingen. Ook zijn nieuwe gege vens gevonden met betrekking tot het broedgedrag van pioniervogels in de Grevelin gen. Deze nieuwe gegevens hebben geleid tot een aantal soortbeschermingsmaatregelen voor pio niervogels. Kortere reeksen broedvogelgegevens of reek sen broedvogelgegevens met grote tijdsinterval len waarvan gegevens ontbreken, kunnen makke- lijk verkeerd begrepen worden. In de lange broedvogelreeks van de Grevelingen zijn effec ten van veranderingen in aantallen soorten door een tijdelijke verplaatsing naar een ander broed gebied, afgedempt. Zo nam in het Krammer-Vol kerak met de sluiting van de Philipsdam in 1987 de geschiktheid toe voor de Kokmeeuw. Hierdoor zijn de aantallen broedparen van de Kokmeeuw in de Grevelingen afgenomen. In het Haringvliet is de Slijkplaat in 1986 en 1995 opnieuw opgespo ten en geschikt geworden voor de Kokmeeuw. Een groot deel van de populatie van de Kok meeuw van Markenje verplaatste zich naar de ei landjes in het Krammer-Volkerak en de Slijkplaat in het Haringvliet. Echter door het grote aantal waarnemingen en de consequente jaarlijkse in ventarisaties van de Grevelingen blijven de trends in de aantalsontwikkeling en de soortsa menstelling van de broedvogelpopulatie goed zichtbaar en in grote mate te relateren aan de ont wikkeling van de Grevelingen zelf. Er is zoveel uit de broedvogelgegevens te halen Terug naar de inventarisaties en de vasthou dendheid van de groep vogelaars. Het is niet mo gelijk om in één artikel de resultaten van 30 jaar broedvogelinventarisaties in de Grevelingen samen te vatten. Erzijn over struweelvorming, het broedgedrag van kolonievogels en de betekenis van de broedvogelgegevens voor het beheer af zonderlijke artikelen te schrijven. Ik hoop dat de redactie mij hiervoor ruimte geeft. Een geheel eigen methode van inventariseren Mijn eerste kennismaking met de broedvogel inventarisaties van de Grevelingen was als toe hoorder bij de jaarlijkse bespreking van de vogel tellers. Na een aantal maal het gebied consciëntieus be zocht te hebben werd het definitieve aantal broedvogels vastgesteld. Iedere soort van de lange lijst broedvogels werd uitgebreid bespro ken, voorzien van anekdotes en beoordeeld op basis van het aantal waarnemingen en het gedrag. De mening van iemand die onofficieel, na vele veldbezoeken, als autoriteit van de specifieke soort werd beschouwd, gaf de doorslag voor het vaststellen van het aantal broedparen per jaar. De groep vogelaars is erg vasthoudend ge weest. De methode van inventariseren vanaf de 26

Sterna | 2005 | | pagina 28