Figuur 2. Overzicht van een aantal vangplaatsen van de Noordse woelmuis op Schouwen-Duiveland. Ondergrond kaart van site akkerranden.nl (de ligging van de akkerranden is tevens aangegeven). O - leefgebied Noordse woelmuis (inventarisatie gebieden met rietvegetatie IBN-DLO1994. uit Bergers et al 1998) O - akkerrand waarop Noordse woelmuizen zijn gevangen 0 - recente vangsten aan de zuidkant en natte duingebieden met riet zoals hetWatergat. In de meeste gebieden werd de soort inderdaad vastgesteld. Trouwens uit onder zoek aan de braakballen van Kerkuilen bleek meermaals dat de Noordse woelmuis over heel Schouwen-Duiveland te vinden is. Ook de buiten dijkse gebieden langs de Grevelingen (Slikken van Bommenede) en eilanden als Veermansplaat en Stampersplaat zijn door Noordse woelmuizen bezet. Belangrijk voor het voortbestaan van een pop ulatie is de aanwezigheid van kerngebieden, waarin het geschikte biotoop over een voldoende groot oppervlak voorkomt. Daarnaast zijn er klei nere gebieden, waar de soort door wisselende om standigheden kan uitsterven, maar in volgende jaren weer vanuit een naburig gebiedje of kernge bied bezet kan worden. Wil dat mogelijk zijn dan moeten de gebieden op niet al te grote afstand van elkaar liggen en geschikte verbindingszones aan wezig zijn. Zo'n populatie die op deze wijze met elkaar verbonden is, noemt men een netwerk of metapopulatie. Begrazing en maaien Woelmuizen en zeker de Noordse woelmuis kunnen slecht tegen begrazing. In weilanden, hoe nat ook, komt de soort maar zelden voor of hoog stens bij zeer lichte begrazing in delen met ruigte vegetatie, opslag van Kruipwilg en dergelijke, zoals we dat in sommige natuurgebieden wel aan treffen. Voor het beheer van een gebied is dat een belangrijk gegeven. Zo verdween de soort vanwe ge begrazing uit de Inlaag Anna Frisopolder op Noord-Beveland, het enige gebied in Nederland dat ooit speciaal als reservaat voor de Noordse woelmuis werd ingesteld. Wanneer de begrazing om de een of andere reden gestaakt wordt en een verruigingsfase op treedt kan de Noordse woelmuis vaak in korte tij d een hoge dichtheid bereiken. Evenals begrazen is een maaibeheer ongunstig voor de Noordse woelmuis. De dekking valt weg en het biotoop wordt geschikter voor Veldmuis die een kortere begroeiing prefereert. Korte een vormige vegetaties worden door de Noordse woelmuis gemeden. Alleen daar waar ruigtes in hoge struwelen veranderen, werkt een incidente le maaibeurt in het voordeel van de Noordse woelmuis. Akkerranden Een aantal jaren geleden onderzocht ik voorde Stichting Zonnestraal (plattelandsontwikkeling en agrarisch natuurbeheer) de waarde van de 32

Sterna | 2005 | | pagina 34