Pitrusvalleitjes zoals hier op de grens van Zeepe en Groene Duin,nabij de oude grafelijkheidspaal,zijn geschikt voor de Noordse woelmuis. Vanwege de begrazingis de dichtheid hier echter bijzonder laag. Foto's:Kees de Kraker. ny's niet op problemen hoeven te stuiten. Het ver wij deren van opslag bij vochtige slenken is gunstig voor de Noordse woelmuis; plaggen niet. Het uitbreiden van de begrazing in het vroon- gebied zal voor de Noordse woelmuis ongunstig uitpakken, evenals het plaggen van voor de Noordse woelmuis belangrijke vochtige valleien. Bij de keuze voor een bepaald beheer dienen dit soort zaken dan ook mede afgewogen worden. Helaas gaan Noordse woelmuizen en doelstel lingen voor een gebied als broedgebied voor kust- vogels en weidevogels niet goed samen. De mui zen trekken roofvogels, uilen en Blauwe Reigers aan, waardoor de eerder genoemde functies in de knel komen. Bij de inrichting van gebieden, zoals langs de Schouwse zuidkust en in de Grevelingen, zal met dit gegeven rekening gehouden moeten worden. Literatuur Bekker J.P. K. Mostert, 2001. Muizen en ratten in de Delta, een inventarisatie van de twintigste eeuw. Gepu bliceerd in het Archief 2001 van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, Middelburg. Bekker J.P. 2004. Verslag zoogdierkamp Schouwen. Rapport VZZ Arnhem. Bergers P.J.M., B. van den Boogaard, D.P.E.M. Fris sen W. Nieuwenhuizen, 1998. De Noordse woelmuis in het Deltagebied: richtlijnen voor beheer en inrichting. IBN-rapport 365,Wageningen. Haye M. La, P.J.M. Bergers W. Nieuwenhuizen, 2001. Beschermingsplan Noordse woemuis: maatwerk vereist! Zoogdier 12:3-9. Haye M. La J.M.Drees, 2004. Soortbeschermingsplan Noordse woelmuis. Rapport EC-LNV nr. 270, Ede. Hollander H. 1991. De noordse woelmuis, Microtus oeconomus arenicola, in het Deltagebied. Doctoraalver- slag LUW, intern rapport RIN,Wageningen. Kraker, Kees. de, 2002. Kleine zoogdieren in akkerran den Zonnestraal.Ecologisch adviesbureau Sandvicensis, Burgh-Haamstede. Kraker, Kees de, 2003. Werkdocument Noordse woel muis t.b.v. akkerranden a la carte. Ecologisch adviesbu reau Sandvicensis, Burgh-Haamstede. Mostert, Kees. 1989, Kleine zoogdieren van Goeree en Schouwen. Stema 34:40-49. Vergeer, Jan-Willem, 1996. Wat eet een Kerkuil in het Zeepe? Sterna 41:90-92 35

Sterna | 2005 | | pagina 37