Schouw en-Duiv eland Activiteiten Natuur- en Vogelwacht IVN-afdeling Schouwen-Duiveland Donderdag 5 mei Hemelvaartsdag Vroegevogels geluidenexcursie Locatie: Slotbos en Zeepeduinen Haamstede Verzamelen: hek Slot Haamstede aan de Noordstraat Start: 5:00 uur's morgens Leiding: Ted Sluijter en LeoTromper (Vogelwerkgroep) Kosten: geen Tip: op tijd zijn; alleen in een donker bos is lastig (én eng!) Een excursie met een geheel eigen sfeer. Om een uur voor zonsopkomst (6:02) luisterend en fluisterend door bos en duin te schuifelen blijft ook voor de trouwste deelnemers iets bijzonders. Voor hen die al vaker mee gingen is het misschien interessant om eerdere 'waarnemingen' er nog eens op na te slaan en te vergelijken met de oogst tijdens deze wandeling. Leuk ook om er wat beter op te letten of de twee totaal verschillende gebieden (besloten bos en relatief open duin) ook verschillen in vogel soorten opleveren. Wie er nog nooit bij was moet zich nu echt een keer melden. Ted, Leo en het Vogel koor van Bosch en Duin zorgen voor een onvergetelijke ervaring! Zaterdag 19 november Excursie Vogels van de Noordzee Locatie: Brouwersdam buitenzijde Verzamelen: het ronde parkeerterrein aanzet Brouwersdam Schouwse zijde Start: 9:00 uur Leiding: Leo Tromper en Willem Post (Vogelwerkgroep) Kosten: geen Tip: kijker, weerbestendige kleding Onstuimig of rustig, de zee brengt altijd wat. In ieder geval vogels. Wie even de tijd neemt kan onder alle omstandigheden heel wat soorten waarnemen. Boven en op het water, sommigen tijdelijk ondergedo ken, anderen scharrelend langs de waterlijn. Een goeie kijker is wel handig, want veel kust- en zeevogels dobberen op veilige afstand van de dijk (lees: de mens) of zijn klein en hebben magnefieke schutkleuren. Met het blote oog is er echter ook van alles te ontdekken. Dat elke soort zijn eigen vlucht heeft bijvoor beeld, zijn eigen gedrag en zijn eigen specifieke manier van voedselzoeken; jagend vanuit de lucht, on derwater duikend,schelpen openhakkend, steentjes omdraaiend... nou ja zeg, ga gewoon lekker zelf kij ken! Dat doen vogelaar Leo Tromper en IVN-natuurgids Wiilem Post ook regelmatig. Tijdens deze excursie zullen ze met plezier hun kennis met je delen. 26 september t/m 28 november Cursus Natuur en Landschap van Schouwen-Duiveland Deze basiscursus is bedoeld voor mensen die wat meer inzicht willen krijgen in natuur en landschap in hun woonomgeving. Het is tevens een aardige opstap naar de in 2006 te verwachten IVN Natuurgidsen- cursus Oosterschelderegio. Gepland zijn zes theoriebijeenkomsten op maandagavond en twee excursies op zaterdagochtend. 36

Sterna | 2005 | | pagina 38