>r bekend is dat er vleermuizen overwinteren. Mede om deze reden zijn de laatste jaren op diverse plaatsen onderkomens voor vleermuizen aange legd. Bunkers in het duingebied Overwinteringsplaatsen van vleermuizen in het westen van het land zijn vooral bekend van bunkers in het duingebied. Niet alle soorten vleer muizen overwinteren overigens in vergelijkbare onderkomens. Een paar algemene en goed aange paste soorten als de Gewone dwergvleermuis Pi- pistrellus pipstrellus, Ruige dwergvleermuis Pipi- strellus nathusü en de Laatvlieger Eptesicus serotinus zijn zodanig goed aangepast aan het ge bruiken van menselijke behuizingen dat deze hier ook hun winterslaap doorbrengen. Dit gebeurt vrijwel altijd op plaatsen die niet zijn te inspecte ren zoals in spouwmuren van woningen, onder dakpannen, tussen opgestapeld haardhout en De Watervieermuis is de talrijkste soort in de bunkers op Goeree. Foto: Kees Mostert. dergelijke.Dit zijn tevens de soorten die het minst kwetsbaar zijn. Juist de soorten die in bunkers overwinteren zijn vaak schaarse(re) of zeldzame soorten en die hogere eisen aan hun leefomgeving stellen (zowel in de zomer als in de winter). Veel soorten van de Myotis-familie zoals Watervleermuis Myotis dau- bentonii, Franjestaart Myotis nattererii en Baard- vleermuis Myotis mystacinus zijn in de zomer vooral bewoners van oude bomen. De eisen die vleermuizen voor hun overwinte ring stellen aan onderkomens is dat deze veilig, donker, vochtig eneenminof meer lage constan te temperatuur hebben. Veel maatregelen om bunkers geschikt(er) te maken richten zich dan ook op het creëren van extra schuilplaatsen, het vochtig maken door middel van (regen)water (de luchtvochtigheid moet meer dan 90% bedragen) en het afsluiten van deuren. Door het afsluiten van deuropeningen kan de temperatuur in de bunker zelf constanter blijven en tevens voor komt dit dat vleermuizen door ongewenst bezoek worden verstoord. Vooral het stoken van vuurtjes kan desastreuze gevolgen hebben voor deze die ren. In de j aren zestig werden incidenteel ook enke le overwinterende vleermuizen aangetroffen in het voormalige Fort Prins Frederik bij Ooltgens- plaat. Hier werden destijds Baardvleermuis en Meervleermuis Myotis dasycneme overwinte rend aangetroffen (Van Wijngaarden et al., 1971). Helaas is dit voormalige fort al lang niet meer ge schikt voor vleermuizen. Verloop van de aantallen vleermuizen op Goeree Vanaf winter 1990/1991 vinden er jaarlijks con troles plaats van overwinterende vleermuizen in de bunkers van Goeree. De eerste twee winters werden overigens nog geen vleermuizen in de ob jecten aangetroffen. Niet alle bunkers waren des tijds bekend. Vanaf 1994/1995 zijn alle bunkers op Goeree jaarlijks geteld, met uitzondering van de bunkers op De PuntIn die periode namen de aan tallen langzaam toe van 18 naar 28 exemplaren. Sinds de winter van 2000/2001 werden ook de bunkers op De Punt jaarlijks geteld. Sindsdien wisselt het aantal tussen de 37 en 47 exemplaren. Watervleermuis Myotis daubentonii De meeste overwinterende vleermuizen in de 2

Sterna | 2005 | | pagina 4